Redakcja Polska

W Rosji akcja "w południe przeciwko Putinowi". Dla reżimu jej uczestnicy to ekstremiści

17.03.2024 11:33
W Rosji opozycja protestuje przeciwko Władimirowi Putinowi i wojnie na Ukrainie. Akcja protestacyjna „w południe przeciwko Putinowi” polega na jak najliczniejszym przybyciu do lokali wyborczych, aby można było zobaczyć ilu Rosjan sprzeciwia się moskiewskiemu reżimowi. Według niezależnego portalu OWD-info, do tej pory policja w całej Rosji zatrzymała około 65 uczestników protestu.
Rosjanie uczestniczą w akcji w południe przeciwko Putinowi
Rosjanie uczestniczą w akcji "w południe przeciwko Putinowi"PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

W Moskwie już przed 12.00 Rosjanie ustawiali się przed lokalami wyborczymi w długich kolejkach. Podobnie było w regionach Rosji, w których południe minęło wiele godzin temu.

Niezależne serwisy internetowe zwracają uwagę duże zainteresowanie akcją protestacyjną w: Nowosybirsku, Tomsku, Jekaterynburgu, Czelabińsku, Permie i innych miastach na Syberii i rosyjskim Dalekim Wschodzie.

W Moskwie Rosjanie przynoszą karty do głosowania na grób Aleksieja Nawalnego. Obok nazwisk czwórki kandydatów dopisują nazwisko zmarłego lidera opozycji. Podobnie jak w poprzednich dniach rosyjscy wyborcy oblewają urny wyborcze farbą i nadal notowane są próby podpalenia lokali wyborczych.

W akcji biorą również udział Rosjanie mieszkający za granicą. Opozycyjne serwisy podały, że długie kolejki przeciwników Władimira Putina ustawiły się między innymi w Berlinie, gdzie udział w proteście wzięli Julia Nawalna i Michaił Chodorkowski. W Rydze łotewska policja sprawdza dokumenty Rosjan stojących przed rosyjskim konsulatem. W wielu miejscach na świecie obywatele Rosji, którzy przyszli zagłosować przynoszą flagi w barwach Ukrainy oraz plakaty przypominające o rosyjskiej agresji na ten kraj. 

Wyniki wyborów prezydenckich w Rosji poznamy w niedzielę wieczorem. Od piątku Rosjanie głosują w kraju i za granicą. Rosyjska opozycja jest zdania, że proces wyborczy od początku jest kontrolowany przez Kreml, a sfałszowane wyniki wyborów czekają na publikację. Działacze ruchów antyputinowskich zapowiedzieli na dziś akcję "w południe przeciwko Putinowi". Rosyjska prokuratura ostrzegła, że będzie traktowała uczestników protestu jak ekstremistów.

O urząd prezydenta Rosji ubiega się czterech kandydatów, w tym Władimir Putin. Rosyjskie media niezależne informowały już kilka miesięcy temu, że Kreml przygotował scenariusz, w którym założył około 80-procentowe zwycięstwo Putina, przy ponad 80-procentowej frekwencji. W pierwszych dwóch dniach wyborów niezależni obserwatorzy zanotowali przypadki oblewania urn wyborczych farbą, uszkadzania kart do głosowania poprzez wypisywanie na nich haseł „bojkot” i „Putin zabójca”. Doszło także do kilku prób podpalenia lokali wyborczych i kabin do głosowania.


IAR/dad

Rosjanie sprzeciwiają się reżimowi. Antyputinowskie akcje podczas wyborów

15.03.2024 17:35
W pierwszym dniu rosyjskich wyborów prezydenckich zanotowano szereg pojedynczych akcji antyputinowskich. Głosowanie potrwa do niedzieli.

Ukraińcy zhakowali serwis służący do głosowania w rosyjskich wyborach

16.03.2024 10:44
Specjaliści komputerowi ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) włamali się do systemu usług państwowych Rosji, za pośrednictwem którego trwa głosowanie elektroniczne w wyborach prezydenckich w tym kraju – powiadomiła w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na źródło w HUR.

Dwa lata temu Rosjanie zbombardowali teatr w Mariupolu. Zginęło co najmniej 300 cywilów, w tym dzieci

16.03.2024 14:46
W drugą rocznicę zbombardowania teatru w Mariupolu Wołodymyr Zełenski napisał, że świat musi pamiętać o wszystkim, co Rosja zrobiła Ukrainie i jej mieszkańcom. Podczas oblężenia miasta rosyjskie wojsko atakowało budynki, w których chronili się cywile. W teatr trafiła bomba lotnicza. Zginęło tam co najmniej 300 cywilów.

Polscy parlamentarzyści wezwali Polonię w USA do lobbingu na rzecz pomocy dla Ukrainy

17.03.2024 09:38
Obronność w obliczu agresywnej, imperialnej polityki Rosji, w tym apele o lobbing, by USA utrzymały konieczną pomoc dla walczącej Ukrainy - to dominujący temat spotkania grupy polskich parlamentarzystów z Polonią w Nowym Jorku.