Redakcja Polska

Andrzej Duda z wizytą w USA. W planach spotkanie z Donaldem Trumpem

17.04.2024 09:55
Amerykański dziennik "New York Times" informuje o planowanym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Gazeta pisze o odnowieniu relacji pomiędzy politykami, ale zwraca uwagę, że tego rodzaju spotkania są delikatne politycznie.
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej na warszawskim lotnisku.
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej na warszawskim lotnisku.PAP/Radek Pietruszka

"New York Times" pisze, że Donald Trump spotka się na kolacji z prezydentem Polski dziś wieczorem, jedynym dniu tego tygodnia, gdy Trump nie musi stawić się w sądzie na rozpoczętym procesie kryminalnym. "Będzie to odnowienie relacji Trumpa i Dudy, który proponował nazwanie bazy wojskowej imieniem Trumpa" - pisze gazeta, odnotowując, że polityka obecnego premiera Tuska jest bardziej zbieżna z polityką Joe Bidena.


Posłuchaj
00:42 12930814_1.mp3 Amerykański dziennik "New York Times" informuje o planowanym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Cytowany przez "New York Times" były dyplomata Richard Haass nie widzi nic niezwykłego w takim spotkaniu. Haass zastrzega, że Trump przekroczyłby czerwoną linię, gdyby próbował wpłynąć na słowa lub działania swego gościa.

Były doradca do spraw polityki zagranicznej senatora Johna McCaina Richard Fontaine ocenił jednak, że to niezwykłe, aby zagraniczny przywódca jawnie stawał po stronie głównego przeciwnika urzędującego prezydenta USA.

"New York Times" pisze, że z racji delikatnego charakteru politycznego tego rodzaju spotkań, przywódcy nawiązujący kontakty ze sztabem Trumpa starają się robić to bez rozgłosu, zwykle przez pośredników. Kraje, które nawiązały bezpośredni kontakt z Trumpem za pośrednictwem głów państw, takie jak Węgry czy Arabia Saudyjska, są zwykle w złych relacjach z administracją Bidena.


IAR/dad

Polska będzie rozwijać systemy obrony przeciwlotniczej. Donald Tusk: kluczowa współpraca z USA

16.04.2024 15:41
Nasz kraj będzie rozwijać systemy obrony przeciwlotniczej, również polskie - powiedział premier Donald Tusk. Podczas konferencji po posiedzeniu rządu szef rządu podkreślił, że z taką koncepcją obronną zgadzają się przedstawiciele wojska: generałowie oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego major Jacek Siewiera.

Wojna na Ukrainie. Ustawa o mobilizacji z podpisem prezydenta Zełenskiego

16.04.2024 15:48
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji. W ubiegłym tygodniu uchwalił ją ukraiński parlament. Ma wzmocnić kontrolę nad osobami, które uchylają się od służby wojskowej.