Redakcja Polska

Polska będzie rozwijać systemy obrony przeciwlotniczej. Donald Tusk: kluczowa współpraca z USA

16.04.2024 15:41
Nasz kraj będzie rozwijać systemy obrony przeciwlotniczej, również polskie - powiedział premier Donald Tusk. Podczas konferencji po posiedzeniu rządu szef rządu podkreślił, że z taką koncepcją obronną zgadzają się przedstawiciele wojska: generałowie oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego major Jacek Siewiera.
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w siedzibie KPRM w Warszawie
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w siedzibie KPRM w Warszawie. (amb) PAP/Marcin Obara

Donald Tusk zaproponował, aby Polska stała sie częścią wielu systemów obrony przeciwlotniczej. Te systemy powinny, zdaniem szefa rządu, utworzyć "szczelną kopułę". 


Posłuchaj
00:26 12929545_1.mp3 Nasz kraj będzie rozwijać systemy obrony przeciwlotniczej, również polskie - powiedział premier Donald Tusk (IAR)

 

Na wtorkowej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera szef polskiego rządu poinformował, że prowadzi liczne rozmowy dotyczące obronności z innymi europejskimi liderami. - Rozmawiam z europejskimi liderami o tym, w jaki sposób pokawałkowaną Europę uczynić bardziej zintegrowaną - mówił we wtorek premier Donald Tusk odnosząc się do kwestii obrony powietrznej. Jak dodał, ważna w tym zakresie będzie współpraca z Brytyjczykami i Amerykanami oraz inicjatywa European Sky Shield.

- Przyjeżdżają wszyscy do Warszawy, za chwilę będzie tu też premier Wielkiej Brytanii (Rishi Sunak) - z nimi współpracujemy bardzo blisko, jeśli chodzi o te nasze możliwości obrony powietrznej- mówił Donald Tusk.

Jak wskazał, rozmowy z innymi przywódcami dotyczą m.in. tego, jak "pokawałkowaną Europę - także jeśli chodzi o obronę naszego nieba - uczynić bardziej zintegrowaną".

European Sky Shield Initiative

Tusk podkreślił, że współpraca odbywać się będzie m.in. w ramach European Sky Shield Initiative, czyli inicjatywy europejskiej tarczy powietrznej. - I nie przeszkadza mi zupełnie, żeby nie było wątpliwości, że głównymi inicjatorami tej inicjatywy były Niemcy - wskazał.

- Będziemy dalej współpracować (...) z Brytyjczykami. (...) Będziemy rozwijać nasz system Pilica, Narew, Wisła. Na Podkarpaciu też będziemy przygotowywali Polskę do obrony; będziemy pracować nad własnymi możliwościami balistycznymi - zapowiedział premier.

Szef rządu zaznaczył, że przy tworzeniu systemów obrony przeciwlotniczej kluczowa jest współpraca ze Stanami Zjednoczonymi oraz zawarte dotychczas kontrakty z tamtejszymi firmami zbrojeniowymi.

Premier wzywa do współpracy

Donald Tusk na konferencji prasowej mówił, że by budowa bezpieczeństwa Polski była skuteczna, potrzebna jest współpraca wszystkich sił politycznych. - Wzywam wszystkich bez wyjątku, żeby w sprawie bezpieczeństwa nie patrzyli na własny interes, karierę, nie preferowali partyjnych czy swoich indywidualnych pomysłów. Tutaj musimy być absolutnie solidarni i też skupieni wokół naszych wojskowych, i żadne sympatie polityczne nie powinny tu odgrywać roli - mówił szef polskiego rządu.

Posłuchaj
00:31 12929602_1.mp3 Donald Tusk zaapelował do wszystkich sił politycznych o współpracę w kwestiach bezpieczeństwa (IAR)

 

Premier dodał, że niezwykle ważne jest też budowanie pozytywnej atmosfery wokół Polski, tak by nasz kraj był traktowany przez wszystkich jako miejsce, które wymaga szczególnego inwestowania i pomocy w razie potrzeby.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Donald Tusk bezpieczeństwo

Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy

15.04.2024 13:43
Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - prawie 27 miliardów złotych. Jak podkreśla korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka, która pierwsza poinformowała o środkach, wypłata Polsce pierwszych pieniędzy z KPO będzie przełomowa, bo przez dwa ostatnie lata były one zablokowane z powodu zarzutów Komisji dotyczących braku niezależności sądownictwa.

Atak Iranu na Izrael. Wciąż obowiązują ostrzeżenia przed podróżami na Bliski Wschód

15.04.2024 14:49
Nie ma obecnie zagrożenia dla polskich obywateli ani potrzeby ich ewakuacji w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie - przekazał w poniedziałek rzecznik MSZ Paweł Wrońsk. Podtrzymał ostrzeżenia resortu przed podróżami w ten region świata.

Przełom ws. miliardów pomocy Ukrainie przez USA. W Kongresie ważą się losy dwóch propozycji

16.04.2024 11:30
Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów - poinformował w poniedziałek spiker Izby Mike Johnson. Zapowiedź polityka daje nadzieję na uchwalenie pakietu dla Ukrainy przed końcem tygodnia.