Redakcja Polska

Wojna na Ukrainie. Ustawa o mobilizacji z podpisem prezydenta Zełenskiego

16.04.2024 15:48
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji. W ubiegłym tygodniu uchwalił ją ukraiński parlament. Ma wzmocnić kontrolę nad osobami, które uchylają się od służby wojskowej.
Nowe przepisy mobilizacyjne dotyczą także Ukraińców przebywających za granicą.
Nowe przepisy mobilizacyjne dotyczą także Ukraińców przebywających za granicą. facebook.com/UALandForces

Ustawa przewiduje, że mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat będą mieli dwa miesiące na uzupełnienie swoich danych i zaktualizowanie książeczek wojskowych. Mogą to zrobić bezpośrednio w komisjach wojskowych lub elektronicznie.

Obowiązek dotyczy także Ukraińców przebywających za granicą. Jeśli tego nie zrobią, nie będą mogli na przykład przedłużyć paszportu. Osobom, które uchylają się od obowiązku wojskowego, sąd może też unieważnić prawo jazdy.

Z ustawy, na wniosek dowództwa wojskowego, wycofano zapisy przewidujące możliwość demobilizacji po odsłużeniu 3 lat w armii. Ma to związek narastającymi brakami kadrowymi na froncie.

Ustawa wejdzie w życie miesiąc po publikacji


IAR/dad

Atak Iranu na Izrael. Wciąż obowiązują ostrzeżenia przed podróżami na Bliski Wschód

15.04.2024 14:49
Nie ma obecnie zagrożenia dla polskich obywateli ani potrzeby ich ewakuacji w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie - przekazał w poniedziałek rzecznik MSZ Paweł Wrońsk. Podtrzymał ostrzeżenia resortu przed podróżami w ten region świata.

MSZ odradza podróże do Iranu. Możliwe problemy z opuszczeniem tego kraju

16.04.2024 13:51
Resort spraw zagranicznych odradza wszelkie podróże do Iranu - przekazano we wtorek w komunikacie. Nie można wykluczyć, że dojdzie do kolejnego zawieszenia lub zamknięcia ruchu lotniczego, a tym samym problemów z opuszczeniem Iranu - podkreśla resort.

Polska będzie rozwijać systemy obrony przeciwlotniczej. Donald Tusk: kluczowa współpraca z USA

16.04.2024 15:41
Nasz kraj będzie rozwijać systemy obrony przeciwlotniczej, również polskie - powiedział premier Donald Tusk. Podczas konferencji po posiedzeniu rządu szef rządu podkreślił, że z taką koncepcją obronną zgadzają się przedstawiciele wojska: generałowie oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego major Jacek Siewiera.