Redakcja Polska

Marszałek Senatu RP w Kijowie: tylko Ukraina ma mandat do decydowania o swojej przyszłości

24.05.2024 15:40
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w piątek w ukraińskim parlamencie, że nawet na chwilę nie wolno zapominać, iż tylko Ukraina ma mandat do decydowania o swojej przyszłości. Dodała, że żaden szczyt pokojowy nie może stać się nowym Monachium.
Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska (L) i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk (P) podczas konferencji prasowej w Centrum Prasowym Rady Najwyższej Ukrainy w Kijowie
Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska (L) i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk (P) podczas konferencji prasowej w Centrum Prasowym Rady Najwyższej Ukrainy w KijowiePAP/Vladyslav Musiienko

- 821 dni od użycia przez Rosję ogromnej siły militarnej przeciwko suwerennemu państwu europejskiemu. Popełniono zbrodnie wojenne i okrucieństwa na ukraińskiej ludności cywilnej. Te dni dramatycznie zmieniły sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie i w całej Europie. Tragedia Ukrainy jest również tragedią Polski. Zbyt dobrze wiemy, jakie cierpienia powoduje ten sam wróg - zaznaczyła marszałek.


Posłuchaj
00:38 13001748_1.mp3 Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu Rusłanem Stefanczukiem. Rozmawiano o współpracy między krajami, m.in. o porozumieniu w sprawie bezpieczeństwa. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

Kidawa-Błońska zaznaczyła, że Ukraina i Polska pielęgnują swoją przyjaźń. - Ale wiemy aż za dobrze, że nic nie trwa wiecznie. Musimy chronić naszą przyjaźń przed nieufnością, zwłaszcza teraz, gdy nasz wspólny wróg Rosja próbuje nam ją zaszczepić - zauważyła.

"Nie ma wolnej Polski bez niepodległej Ukrainy"

Zdaniem marszałek, Ukraina i Polska są razem niezwyciężone. - Tylko wtedy, gdy naszemu wspólnemu wrogowi udaje się zasiać w nas nieufność, Polska i Ukraina stają przed śmiertelnymi wyzwaniami. Nie ma wolnej Ukrainy bez niepodległej Polski. I nie ma wolnej Polski bez niepodległej Ukrainy - powiedziała Kidawa-Błońska.

Marszałek podkreśliła, że stosunki polsko-ukraińskie to praca dla polityków, posłów, historyków i przedsiębiorców. "Przyjaźń polsko-ukraińska to także zadanie dla naszych szkół i uniwersytetów, dla nauczycieli naszej młodzieży, dla naszych Kościołów. Ani Polska, ani Ukraina nie przetrwają w tym nowym i niebezpiecznym świecie w pojedynkę. Oba nasze kraje potrzebują UE i NATO. (...) Polska jest członkiem UE i NATO. Ukraina ma prawo i powinna tam być" - podkreśliła.

Walka z kremlowską dezinformacją

Kidawa-Błońska zaznaczyła, że Polska w sprawie wojny Rosji przeciwko Ukrainie jasno mówi kto jest ofiarą, a kto agresorem i aktywnie walczy z dezinformacją.

- Zbliżający się szczyt pokojowy w Szwajcarii należy traktować przede wszystkim jako wyraz szerszego poparcia dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy. (...) Narzucanie wam jakiegokolwiek stanowiska lub decyzji jest sprzeczne z zasadą suwerenności narodów i poszanowania ich prawa do samostanowienia - oświadczyła Kidawa-Błońska.

Wspólne Dni Matki i Dziecka

Marszałek przypomniała, że w najbliższą niedzielę w Polsce będzie obchodzony Dzień Matki, a kilka dni później Dzień Dziecka. - Będzie to święto nie tylko polskich matek i dzieci, ale także matek i dzieci z Ukrainy, które znalazły bezpieczny dom w Polsce. Pocieszamy się tym, że będziemy świętować te dni razem, ale nie możemy zapomnieć o tych matkach, którym odebrano dzieci - oznajmiła.

- Musimy pamiętać, że tysiące ukraińskich dzieci są z dala od swoich rodzin. Rosja próbuje odebrać im historię, rodzinę i tożsamość. Dlatego szczerze życzę ukraińskim matkom i dzieciom, aby jak najszybciej połączyły się ze swoimi rodzinami i żyły w wolnej i bezpiecznej Ukrainie - przekazała życzenia Kidawa-Błońska.

Według marszałek, Polska i Ukraina to dwa narody z bogatą historią, które muszą współpracować, aby tworzyć przyszłość zjednoczonej, silnej, bezpiecznej i solidarnej Europy.

- Nie będzie bezpiecznej Europy bez wolnej Ukrainy. Niech słowa tej pieśni staną się przesłaniem dla całego demokratycznego świata, jak śpiewali ukraińscy żołnierze: "Zjednoczmy się, bracia, w tej godzinie potrzeby, niech wróg wie, że jesteśmy za Ukrainą". Chwała Ukrainie! Niech żyje Polska! - podsumowała marszałek Senatu.PAP/IAR/dad

Wojna na Ukrainie. Rosyjskie wojska utknęły w walkach ulicznych o Wowczańsk

23.05.2024 18:03
Rosyjskie wojska po osiągnięciu pierwszych nieznacznych sukcesów podczas ofensywy w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy utknęły w walkach ulicznych o Wowczańsk - przekazał w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski. 

Rosjanie zaatakowali Charków rakietami. Zniszczono drukarnię - jedną z największych w Ukrainie

24.05.2024 13:32
Już sześć osób zginęło w intensywnym rosyjskim ostrzale Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy, do którego doszło w czwartek - podał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Rosyjskie wojsko zaatakowało w mieście infrastrukturę transportową, prywatną firmę, a także cywilną infrastrukturę kolejową. W ataku ucierpiała drukarnia - jedna z największych tego typu w Ukrainie. Z jej usług korzystali najwięksi wydawcy książek w kraju. 

Putin na Białorusi. Szef MON: związek tych państw jest coraz bardziej faktyczny

24.05.2024 15:00
Wizyta Władimira Putina na Białorusi to jest po raz kolejny dowód, że związek Białorusi i Rosji jest nie tylko deklaratywny, ale z każdym dniem bardziej faktyczny – ocenił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego odpowiedzią NATO jest rozbudowa zdolności obronnych i odstraszania.