Redakcja Polska

Piotr Naimski o gazie z Rosji: od stanu uzależnienia do stanu suwerenności

13.05.2020 11:07
Ok. 10 mld m sześc. rosyjskiego gazy rocznie, który kupujemy, zostanie zastąpione dostawami z Morza Północnego i w postaci skroplonego gazu LNG do gazoportu w Świnoujściu - mówi pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w wywiadzie w "Gazecie Polskiej".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneWojciech Wrzesien/ Shutterstock

- Około 10 mld m sześc. rosyjskiego gazy rocznie, który kupujemy w tym historycznym kontrakcie, zostanie zastąpione dostawami z Morza Północnego i w postaci skroplonego gazu LNG do gazoportu w Świnoujściu. Oznacza to, że jedno z ostatnich narzędzi nacisku, możliwych do wykorzystania w polityce Rosji wobec Polski, zostanie usunięte - powiedział Naimski w wywiadzie opublikowanym w środowej "Gazecie Polskiej".

Jak mówi, "w tym sensie zrealizowanie strategii różnicowania dostaw gazu dla polskiej gospodarki, dla polskich odbiorców, jest przełomowe".

- Zabrało nam to bardzo dużo czasu. Jest to jednak miarą transformacji naszego kraju: od stanu uzależnienia do stanu suwerenności - tłumaczy.

Naimski mówi, że Baltic Pipe to "przedsięwzięcie, które w praktyce stanowi realizację strategii bezpieczeństwa energetycznego dla Polski".


PAP/dad

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stawia na technologie wodorowe

12.05.2020 13:10
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stawia na technologie wodorowe. Spółka przedstawiła założenia nowego programu. Zakłada między innymi, że w ciągu najbliższych czterech lat na 5 projektów wodorowych przeznaczy ponad 31 milionów złotych.

Prezydent Andrzej Duda podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

12.05.2020 14:07
Prezydent Andrzej Duda podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Dokument opisuje główne zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego kraju i kierunki, z których zagrożenie może płynąć. W tym kontekście wymienia się Federację Rosyjską.

Sebastian Kaleta w "Die Welt" pozytywnie o wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego

13.05.2020 10:37
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta pozytywnie ocenił w wywiadzie dla "Die Welt" wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe. W wyroku, dotyczącym skupowania obligacji państwowych przez Europejski Bank Centralny, niemieccy sędziowie zakwestionowali pierwszeństwo orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przed orzecznictwem sądów krajowych.