Polskie Radio
Section05
LNG

NASZ WYWIAD Gazowy poker Kremla. Agata Łoskot-Strachota: chodzi o NS2, nowe kontrakty i odroczenie wyroku na gaz w Zielonym Ładzie

- W interesie Rosji jest przede wszystkim jak największy zarobek Gazpromu, ponadto Moskwa chce wpłynąć na ogólny kształt relacji z Unią, na sposób stosowania unijnego prawa i regulacji przy eksporcie rosyjskiego gazu, m.in. wobec Nord Streamu 2 – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Agata Łoskot-Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując cele Rosji podczas trwającego kryzysu gazowego.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD gaz Rosja Władimir Putin Nord Stream 2 Gazprom LNG

Operator Nord Stream 2 prześle gaz bez zezwolenia? Wątpliwości w sprawie uruchomienia gazociągu

"Walka o bałtycki gazociąg Nord Stream 2 osiągnęła nowy poziom eskalacji. Wiele wskazuje na to, że rosyjski gaz ziemny będzie wkrótce dostarczany rurociągiem do Niemiec, choć nie uzyskano jeszcze na to wszystkich pozwoleń" - pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny Gazprom gaz ziemny LNG Nord Stream 2 polityka Rosja Niemcy energetyka energia ŚWIAT Europa infografika

Prezes Instytutu Jagiellońskiego: Polsce nie grozi szantaż cenowy Gazpromu

Polska dzięki gazoportowi imienia Lecha Kaczyńskiego i Baltic Pipe, będzie mniej zależna od dyktatu cenowego Gazpromu, który obecnie odczuwa Europa. Poszukiwanie nowych kierunków dostaw gazu LNG, planowany pływający gazoport, rozbudowa zbiorników - to wszystko daje nam więcej swobody działania w pozyskiwaniu gazu niż innym krajom UE - powiedział Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Nord Stream 2 gaz ziemny LNG Rosja Unia Europejska PGNiG

Kolejna wielka umowa na dostawy gazu LNG do Polski. Sasin: to krok na drodze do pełnego bezpieczeństwa energetycznego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało aneksy do umów z amerykańskimi spółkami Venture Global LNG na zwiększone dostawy gazu z Zatoki Meksykańskiej. W efekcie łączny wolumen LNG, które PGNiG będzie odbierać od Venture Global LNG, wzrośnie z 3,5 do 5,5 miliona ton rocznie, co odpowiada 7,4 miliarda metrów sześciennych po regazyfikacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny LNG bezpieczeństwo energetyczne Jacek Sasin polityka POLSKA PGNiG

"To kwestia naszego bezpieczeństwa". Jest zgoda na budowę trzeciego zbiornika LNG w Świnoujściu

Polska konsekwentnie rozbudowuje infrastrukturę, zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Przykładem jest terminal LNG w Świnoujściu, który właśnie otrzymał zgodę na budowę trzeciego zbiornika, dzięki czemu w jego zbiornikach będzie można przechowywać 500 tys. metrów sześciennych płynnego gazu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA LNG bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny Świnoujście

Eksperci: amerykański biznes realizuje własne interesy, dobrze, że w ostatnich latach z Polską jest mu po drodze

Polska to istotny partner gospodarczy Stanów Zjednoczonych. Duży rynek zbytu, stąd decyzje amerykańskiej administracji o wzmacnianiu naszych relacji gospodarczych, a także współpracy wojskowej, za którą idą amerykańskie inwestycje. Ale Ameryka to wielki kraj, który przede wszystkim realizuje własne interesy – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" eksperci: Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego i dr Sławomir Dudek z Pracodawców RP.  
Zobacz więcej na temat:  USA Nord Stream 2 LNG GOSPODARKA

ENERGETYKA Gazoport w Świnoujściu. Kluczowa inwestycja dla niezależności energetycznej i bezpieczeństwa Polski

Decyzja z 2006 r. o budowie Gazoportu w Świnoujściu, czyli obecnie Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, rozpoczęła rzeczywisty proces dywersyfikacji dostaw strategicznego surowca, jakim jest gaz do Polski. Uwalniania nas od zależności od dostaw rosyjskich i buduje bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  LNG gaz ziemny Świnoujście bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA