Polskie Radio
Section05
LNG

ANALIZA Redukcja zużycia gazu może nie być konieczna. Dużo zależy od nadchodzącej zimy

Ustanowiony w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę cel zapełnienia magazynów gazu w 80 proc. do 1 listopada br. został przekroczony o 15 pkt. proc. Łączne zapełnienie unijnych magazynów wynosi 95 proc. (1060 TWh), co odpowiada 28 proc. rocznego zapotrzebowania UE-27 na gaz. Polskie magazyny gazu zapełnione są w 99 proc., co przekłada się na ponad 15 proc. rocznego zużycia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo konferencja ŚWIAT gaz ziemny Europa LNG infrastruktura

Ładna pogoda doprowadziła do nadpodaży gazu w Europie. Jednak ciemne chmury pozostały na horyzoncie

- Europa musi zacząć działać już teraz, by uniknąć niedoboru gazu zimą 2023 r. - ostrzegł dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol. Birol wyjaśnił, że rezygnacja z rosyjskiego gazu i przewidywany wzrost popytu na surowiec w Chinach może doprowadzić do problemów z jego niedoborem w Europie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo konferencja ŚWIAT gaz ziemny Unia Europejska Europa LNG infrastruktura wojna na Ukrainie

Amerykańskie wsparcie dla Europy. Przez całą zimę dostawy gazu bez ograniczeń

Tej zimy USA nie wprowadzą zakazu ani ograniczeń na eksport swojego gazu do krajów europejskich - poinformował serwis wnp.pl powołując się na agencję Reuters. Na razie oficjalnie nie zostało to opublikowane, jednak według źródeł związanych z amerykańską administracją, decyzja w tej sprawie została już podjęta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA USA LNG import eksport gaz ziemny ŚWIAT Ameryka

Wzrost zapotrzebowania UE na LNG. Może to doprowadzić do jego nadprodukcji?

Zdolności do importu gazu skroplonego (LNG) przez Unię Europejską mogą wzrosnąć o 42 proc. do 2025 r. UE stara się jednocześnie zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz co może w przyszłości doprowadzić do jego nadpodaży na rynkach światowych - ocenił na łamach portalu The Conversation prof. Michael Bradshaw, specjalista od globalnych rynków energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA LNG gaz terminal bezpieczeństwo energetyczne

"Kierunek hub gazowy dla Europy". Anna Moskwa o planach na gazowy rozwój Polski po otwarciu Baltic Pipe

Otwierany dziś gazociąg Baltic Pipe łączy polski i duński system przesyłowy, dzięki czemu do naszego kraju będzie mógł płynąć gaz z Szelfu Norweskiego. - To największa i na dziś najważniejsza infrastruktura gazowa w całej Polsce, kolejny etap uniezależniania się od Federacji Rosyjskiej - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Zobacz więcej na temat:  Baltic Pipe Baltic Pipe 2022 POLSKA inwestycje gaz ziemny Anna Moskwa LNG energetyka

BGK i japoński bank JBIC nawiązały współpracę. Celem jest m.in. wsparcie odbudowy Ukrainy

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Japan Bank for International Cooperation (JBIC) nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy, poinformował BGK. Zamierzeniem partnerów jest też wsparcie odbudowy Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK banki Trójmorze Ukraina wojna na Ukrainie LNG bezpieczeństwo energetyczne gaz gaz ziemny energia odnawialna POLSKA infrastruktura