Polskie Radio
Section05
terminal

WSPÓŁPRACA Pływający terminal FSRU wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polaków

GAZ-SYSTEM realizuje kolejny strategiczny projekt, który nie tylko zwiększy bezpieczeństwo dostaw błękitnego paliwa, ale również stworzy warunki do utworzenia w Polsce regionalnego hubu gazowego. Pływający terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej będzie w najbliższych latach kluczowym uzupełnieniem strategicznych projektów dywersyfikacyjnych – gazoportu w Świnoujściu i połączenia Baltic Pipe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne LNG gaz wojna na Ukrainie gaz ziemny infrastruktura terminal

PR24 Gróbarczyk: większość spraw Tusk ustalał w porozumieniu z Berlinem, zablokuje też terminal w Świnoujściu

- Za czasów Donalda Tuska najbardziej gospodarczo ucierpiało Pomorze Zachodnie. Nie mam wątpliwości, że ten proces może się powtórzyć. Inwestycja w Świnoujściu nie jest po myśli strony niemieckiej. Robi wszystko, aby ją ukrócić - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odpowiedzialny za gospodarkę morską i wodną. 
Zobacz więcej na temat:  Świnoujście Morze Bałtyckie terminal ministerstwo infrastruktury POLSKA

Business Insider: Niemcom nie podoba się terminal w Świnoujściu. Liczą na zamianę władzy w Polsce

Niemcy sprzeciwiają się budowie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu, podobnie zresztą jak sprzeciwiały się innym wielkim inwestycjom: budowie tunelu pod Świną czy pracom na Odrze. Terminal ma wystartować w 2028 roku, ale niebawem w Polsce może zmienić się władza. "Jest więc możliwość, że rząd w innej konfiguracji - o ile taki się uformuje - nie będzie chciał inwestycji kontynuować" - podkreśla Bussines Insider.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Świnoujście terminal porty inwestycje Niemcy

Czy terminal w Szczecinie może trafić w białoruskie ręce? W tle syn Łukaszenki i bezpieczeństwo energetyczne kraju

Na antenie Polskiego Radia 24, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk odniósł się do możliwości przejęcia przez syna Aleksandra Łukaszenki udziałów w terminalu paliwowym Szczecin-Świnoujście, a dokładniej - spółce, która nią zarządza. Doniesienia medialne pojawiające się od co najmniej miesiąca powodują zaniepokojenie nie tylko przedsiębiorców z polskiego rynku paliwowego, ale także rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA terminal Szczecin GOSPODARKA infrastruktura