X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kryptonim Izera. Niebawem powstanie polskie auto elektryczne

29.07.2020 13:02
Będzie polskie auto elektryczne. Przedstawiciele spółki ElectroMobility Poland zaprezentowali prototypy dwóch takich samochodów. Ich produkcja ma ruszyć w trzecim kwartale 2023 r.
Audio
  • Powstanie polskie auto elektryczne - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
TTMichał Kurtyka
TT/Michał KurtykaTT/Michał Kurtyka

W przyszłym roku, na Śląsku, ma się rozpocząć budowa fabryki. Jak przekonywali przedstawiciele firmy, samochód ma być dostępny dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego.

Podczas konferencji zaprezentowano logotyp i nazwę marki – Izera. Inspiracją dla nazwy były Góry Izerskie, które leżą na pograniczu Polsko-Czeskim oraz rzeka Izera, która później wpada do Łaby. Nazwa marki odnosi się więc do transgraniczności oraz  współpracy z międzynarodowymi partnerami. Logo marki wzorowane jest na heksagonie, plastrze miodu, w który wpisany jest diament. Środkowa część logotypu przypomina różę wiatrów. - Wierzymy, że Polacy pokochają Izerę – podkreślił prezes spółki Piotr Zaremba.

Elektryczny napęd pozwoli samochodom osiągnąć przyspieszenie do stu kilometrów na godzinę w niecałe osiem sekund. Pojazdami będzie można przejechać do 400 kilometrów na jednym ładowaniu. Będzie można je naładować w domowych ładowarkach typu "powerWall" i szybkich stacjach ładowania. Dyrektor biura projektu ElectroMobility Poland Małgorzata Królak mówiła o znaczeniu przedsięwzięcia dla polskiej gospodarki. Izera na początku pozwoli stworzyć ok. 3,5 tys. miejsc pracy, a w późniejszym etapie kolejne 3 tys. Potencjał – jak wskazała – jest wyższy, gdyż wliczając w to otoczenie, produkcja polskiego elektryka pozwoli wygenerować kolejnych 12 tys. miejsc pracy.

Aby w pełni zrealizować projekt polskiego samochodu elektrycznego, potrzeba około 4-5 miliardów złotych. Trwają rozmowy w sprawie finansowania - zarówno z podmiotami branżowymi, jak i finansowymi, firma rozmawia też ze spółkami Skarbu Państwa.

Jeszcze w tym roku zostanie opracowany program, którego celem będzie dofinansowanie przydomowych ładowarek do samochodów elektrycznych - poinformował we wtorek minister klimatu Michał Kurtyka. Szef resortu liczy na to, że wsparcie ich zakupu przyczyni się do wzrostu popularności samochodów elektrycznych.

IAR/PAP/ep

"Rzeczpospolita": kryzys dodał wigoru centrom usług w Polsce

28.07.2020 09:29
Pomimo pandemii projektów inwestycyjnych w nowoczesnych usługach dla biznesu jest obecnie więcej niż przed rokiem. Ich prawdziwy wysyp dopiero nadejdzie – przewidują eksperci z branży - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Jacek Czaputowicz: celem Trójkąta Lubelskiego m.in. współpraca energetyczna

29.07.2020 10:50
Koordynacja stanowisk Polski, Litwy i Ukrainy przy trwającym przeglądzie zasad ws. relacji UE-Rosja, a także w zakresie dostępu do źródeł energii, by nie były one przedmiotem skutecznego szantażu, będą wśród celów współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego - mówi PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Media: statek, który ma ukończyć Nord Stream 2, znów zmienił właściciela

29.07.2020 11:03
Statek Akademik Czerski, który może dokończyć układanie na dnie Bałtyku biegnącego z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2, przestał należeć do podmiotu prawnego podległego koncernowi Gazprom i nie wiadomo, kto jest jego nowym właścicielem - podały w środę media w Moskwie.