Polskie Radio
Section05
usługi

Spadek nowych zamówień i inwestycji psuje nastroje przedsiębiorców. Optymizm pojawił się w budownictwie

W sierpniu ponownie przeważają negatywne nastroje wśród przedsiębiorców - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego. O pogorszeniu zadecydowały spadki ocen większości komponentów, szczególnie liczby nowych zamówień i inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma przedsiębiorca badanie rynku ceny produkcja usługi budownictwo

Inwestycje w nowoczesne usługi biznesowe. Polska atrakcyjnym kierunkiem, nasz kraj w światowej czołówce

Polska zajęła drugie miejsce w Europie i 13. na świecie w raporcie badającym atrakcyjność krajów pod względem przyciągania inwestycji w nowoczesne usługi biznesowe - wynika z raportu firmy doradczej Kearney "Global Services Location Index 2023". Globalna pozycja Polski poprawiła się od poprzedniego wydania raportu o jedno miejsce, a nasz kraj został wymieniony wśród trzech wyłaniających się jako najbardziej obiecujące dla inwestycji technologicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma usługi usługi dla biznesu outsourcing wykształcenie cyfryzacja

Coraz lepsze nastroje w firmach usługowych. Poprawia się ich płynność

Firmy usługowe (bez transportu i budownictwa) w 2021 r. stanowiły prawie połowę (48 proc.) wszystkich polskich przedsiębiorstw niefinansowych i zatrudniały 31 proc. pracujących w tych przedsiębiorstwach. Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), mierzący nastroje przedsiębiorców w Polsce, pokazał, że w kwietniu wśród firm usługowych przeważają nastroje pozytywne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb produkcja przemysłowa inwestycje usługi

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta oraz przeciwdziałaniu lichwie. Sprawdź szczegóły

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o prawach konsumenta. Przepisy wydłużają m.in. z 2 do 6 lat okres dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi. Prezydent podpisał również ustawę zmieniającą przepisy ustanowione w celu przeciwdziałania lichwie. Ma ona na celu zapobieganie udzielaniu pożyczek o charakterze lichwiarskim.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel usługi usługi online konsument reklamacja prawa konsumenta pożyczka finanse osobiste

Eksperci: popyt będzie hamował dlatego przedsiębiorcy zaczną oszczędzać i pilnować kosztów

W kolejnych miesiącach dojdzie do hamowania popytu, nie tylko w Polsce. Będzie więc hamował także nasz eksport. Tymczasem przedsiębiorcy zostają z gigantycznymi zapasami, kupionymi dramatycznie drogo, a ceny na stal, aluminium, plastik zaczęły spadać już wiosną. Dlatego teraz będzie miało miejsce pilnowanie kosztów i hamowanie wzrostu wynagrodzeń - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja obligacje Rada Polityki Pieniężnej NBP wojna na Ukrainie oszczędności PMI przemysł usługi

Wojna na Ukrainie degraduje relacje biznesowe polskich firm. PIE: jej negatywny wpływ odczuło 94 proc. przedsiębiorstw

Negatywny wpływ wojny w Ukrainie na przynajmniej jeden obszar swojej działalności odczuło 94 proc. polskich firm - stwierdził Polski Instytutu Ekonomiczny. Według analityków skutki wojny dotykają polski biznes bez względu na wielkość firmy czy rodzaj prowadzonej działalności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma przedsiębiorstwo wojna 2022 łańcuch dostaw produkcja usługi