Polskie Radio
Section05
usługi

Eksperci: popyt będzie hamował dlatego przedsiębiorcy zaczną oszczędzać i pilnować kosztów

W kolejnych miesiącach dojdzie do hamowania popytu, nie tylko w Polsce. Będzie więc hamował także nasz eksport. Tymczasem przedsiębiorcy zostają z gigantycznymi zapasami, kupionymi dramatycznie drogo, a ceny na stal, aluminium, plastik zaczęły spadać już wiosną. Dlatego teraz będzie miało miejsce pilnowanie kosztów i hamowanie wzrostu wynagrodzeń - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja obligacje Rada Polityki Pieniężnej NBP wojna na Ukrainie oszczędności PMI przemysł usługi

Wojna na Ukrainie degraduje relacje biznesowe polskich firm. PIE: jej negatywny wpływ odczuło 94 proc. przedsiębiorstw

Negatywny wpływ wojny w Ukrainie na przynajmniej jeden obszar swojej działalności odczuło 94 proc. polskich firm - stwierdził Polski Instytutu Ekonomiczny. Według analityków skutki wojny dotykają polski biznes bez względu na wielkość firmy czy rodzaj prowadzonej działalności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma przedsiębiorstwo wojna 2022 łańcuch dostaw produkcja usługi

Brak rąk do pracy, zerwane łańcuchy dostaw, zamknięty rynek zbytu. Polskie firmy odczuwają skutki wojny

Co piąta mała i średnia firma w Polsce musiała ograniczyć działalność w związku z wojną w Ukrainie i sankcjami m.in. na Rosję. Z badania wynika również, że tyle samo firm boi się, że będą zmuszona zlikwidować biznes. Najbardziej narażona na problemy jest branża transportu i logistyki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma Ukraina wojna 2022 transport budownictwo usługi badanie rynku

POLSKI ŁAD "Silny impuls inwestycyjny dla podmiotów z sektora finansowego". MF o opcji dobrowolnego opodatkowania

Od 1 stycznia 2022 r. banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) lub inne podmioty mogą skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług finansowych. Wybór tej opcji pozwoli im na odliczenie VAT od nabywanych towarów i usług - poinformował resort finansów.
Zobacz więcej na temat:  vat GOSPODARKA podatki zmiany 2022 Ministerstwo Finansów usługi kredyt biznes Polski Ład

Skarga nadzwyczajna w sprawie Polskiej Grupy Telekomunikacyjnej. Sąd Najwyższy oceni dotychczasowe wyroki

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie kobiety, która miała być poszkodowana przez Polską Grupę Telekomunikacyjną. Kobieta uważa, że podstępnie zawarto z nią umowę telekomunikacyjną, a podpis podrobiono. Sądy w Gostyninie i Poznaniu odrzuciły argumenty poszkodowanej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA telekomunikacja infrastruktura usługi Sąd Najwyższy UOKiK sąd

Polska gospodarka wciąż rośnie mimo pandemii. Motorem konsumpcja, inwestycje i eksport

Produkt krajowy brutto w III kw. 2021 r. wzrósł o 5,3 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 11,2 proc. rdr w II kw. 2021 r. - wynika z danych GUS. Eksperci uważają, że to dobre wyniki w czasach koronawirusa, osiągnięte dzięki konsumpcji oraz utrzymującym się inwestycjom w przemyśle i usługach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb wzrost gospodarczy inwestycje inflacja przemysł handel usługi