X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Eurostat: Polska z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE

10.01.2021 09:00
Polska jest krajem z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Najnowsze dane za listopad podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wynika z nich, że wtedy bezrobocie wyniosło 3,3 procent. Na pierwszym miejscu są Czechy z bezrobociem na poziomie 2,9 procent.
Audio
  • Eurostat - Polska z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Relacja Beaty Płomeckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Pomimo wahań koniunktury stopa bezrobocia w strefie euro pozostaje na stosunkowo niskim poziomie. W listopadzie (podobnie jak w październiku) wskaźnik bezrobocia wyniósł 7,5 proc. – poinformował w Luksemburgu unijny urząd statystyczny Eurostat. Zmierzony wskaźnik jest najniższym od 2008 roku.

W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia była jeszcze niższa i wyniosła w badanych miesiącach 6,3 proc.

To także najniższy poziom od czasu wprowadzenia miesięcznych pomiarów na początku 2000 roku.

Według danych Eurostatu w listopadzie ubiegłego roku w 19 krajach strefy euro bez pracy było 12,32 mln osób, a w 28 państwach UE bezrobotnych było 15,58 mln.

Dobrze w Polsce, Czechach i Niemczech

Największe bezrobocie (choć i tam tendencja jest spadkowa) panuje w Grecji. W październiku 2019 roku stopa bezrobocia wyniosła tam 16,6 proc. – obliczył grecki urząd statystyczny Elstat. Rok wcześniej była jeszcze o ponad dwa punkty wyższa (18,5 proc.), a w lipcu 2013 roku – w szczytowym okresie kryzysu finansowego – sięgała 28 proc.

Po Grecji największe bezrobocie panuje w Hiszpanii – 14,1 proc.

Najniższe bezrobocie w UE mają Czechy, Niemcy i Polska. Nad Wisłą wyniosło ona w listopadzie ubiegłego roku zaledwie 3,2 proc., w Niemczech – 3,1 proc., a w Czechach tylko 2,2 proc. 

Dlaczego niższy?

Eurostat mierzy stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lat pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Stąd wskaźniki bezrobocia, obliczane przez Eurostat, są niższe od tych, które podaje na przykład Główny Urząd Statystyczny, ale i urzędy statystyczne w innych krajach UE. Stosują one bowiem metodę bezrobocia rejestrowanego. Polega ona na zbieraniu danych z urzędów pracy na temat osób, które są w danym momencie zarejestrowane jako bezrobotne. Metoda ta nie uwzględnia aktywności bezrobotnych w poszukiwaniu miejsca pracy.

IAR/dw.com/ho

Będzie nowa ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców

09.01.2021 12:06
Resort rozwoju, pracy i technologii przygotowuje nową ustawę o zatrudnianiu cudzoziemców. Konieczne jest zwłaszcza uproszczenie procedur przy zatrudnianiu obywateli spoza Unii Europejskiej - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej dyrektor Departamentu Rynku Pracy w resorcie dr Ewa Flaszyńska.

Pozytywny wizerunek polskich imigrantów w Niemczech

10.01.2021 08:45
21,2 mln osób w Niemczech ma „tło migracyjne”. Około 2,2 mln przybyło z Polski. Jeżeli polscy imigranci czymś się wyróżniają, to ponadprzeciętnym wykształceniem i zatrudnieniem.

Passport Index: polski paszport jednym z najsilniejszych na świecie

09.01.2021 23:44
Serwis Passport Index opublikował listę "najsilniejszych" paszportów na świecie w 2021 roku. Na szczycie znalazł się paszport Niemiec, dzięki któremu można udać się do 134 krajów. Z pozycji faworyta strącił Nową Zelandię, która w tym roku uplasowała się na miejscu trzecim. Polska znalazła się blisko czołówki, z możliwością udania się do 130 krajów.