Redakcja Polska

BBC: strefa euro po raz drugi weszła w recesję z powodu pandemii

30.04.2021 17:24
Strefa euro ponownie weszła w recesję z powodu kolejnej rundy lockdownów związanych z pandemią; PKB eurolandu skurczył się w pierwszym kwartale 2021 roku o 0,6 proc. To drugi epizod recesji spowodowanej przez kryzys koronawirusa - pisze w piątek BBC.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShootov/Shutterstock.com

Jednak jedynym krajem strefy euro, w którym również doszło do podwójnej recesji, są Włochy; inne państwa unii walutowej odnotowały przynajmniej minimalny wzrost w jednym z ostatnich dwóch kwartałów.

Gospodarka Francji wzrosła w pierwszym kwartale tego roku o 0,4 proc., po spadku PKB w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku.

W Niemczech kolejność była odwrotna: w ostatnim kwartale 2020 roku odnotowano niewielki wzrost, ale od stycznia do marca 2021 roku PKB skurczyło się o 1,7 proc.

Krytyczne przerwanie łańcucha dostaw

Według eksperta firmy konsultingowej Capital Economics Adrew Kenninghama, którego cytuje BBC, na spadek dynamiki gospodarczej Niemiec spory wpływ miało załamanie globalnego łańcucha dostaw. Są one niezmiernie ważne dla nastawionych na eksport sektorów niemieckiego przemysłu, a zwłaszcza motoryzacyjnego.

Najgorzej w całej unii walutowej ma się gospodarka Włoch, gdzie PKB jest wciąż o 6,6 proc. niższe niż pod koniec 2019 roku, czyli przed pandemią.

Szczepienia na pomoc gospodarce

BBC ocenia, że postępy w kampanii szczepień powinny sprawić, że odbiją się od dna gospodarki południa Europy, które czerpią bardzo znaczące dochody z turystyki.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde ostrzegła jednak niedawno, że gospodarka strefy euro nadal wymaga bodźców fiskalnych i monetarnych, by wyjść z kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa.

Lagarde podkreśliła, że EBC nie może w związku z klimatem niepewności na rynkach wycofać się z programu skupowania aktywów, który przyspieszono w marcu, by ograniczyć wzrosty rentowności obligacji na rynkach i utrzymać tanie kredyty dla rządów, firm oraz gospodarstw domowych dotkniętych kryzysem związanym z pandemią.


PAP/dad

Gaz-System i litewski operator gazociągów planują połączyć swoje systemy przesyłowe

27.04.2021 12:36
Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Litwy - Gaz-System oraz AB Amber Grid - zamierzają zawrzeć porozumienie międzyoperatorskie dotyczące połączenia systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Litwy - poinformował Gaz-System we wtorek.

"Akademik Czerski" rozpoczął układanie rur na budowie Nord Stream 2

28.04.2021 12:44
Rosyjska barka do układania rur na dnie morskim "Akademik Czerski" po udanych testach rozpoczęła prace przy budowie gazociągu Nord Stream 2 na wodach duńskich, poinformowała spółka Nord Stream 2 AG. "Akademik Czerski" dołączył do pracującej już od lutego na tych wodach barki "Fortuna".

Francuzi chcą zaproponować Polsce partnerstwo na każdym etapie programu jądrowego

29.04.2021 10:41
Francuski EDF może być dla Polski partnerem na każdym etapie programu jądrowego, od początku do końca - przekonuje wiceprezes koncernu Vakis Ramany. Francuzi zapowiadają wsparcie swojego rządu, rozwiązania finansowe oraz włączenie Polski w łańcuchy dostaw.