Polskie Radio
Section05
gospodarka niemiec

"Dobre perspektywy i prężność zadziwiają". Niemiecki dziennik pisze o "polskim małym cudzie gospodarczym"

- Często nie docenia się znaczenia Polski dla niemieckiej gospodarki. Tymczasem w listopadzie Polska znów zajęła trzecie miejsce w UE pod względem wzrostu produkcji przemysłowej, a handel polsko-niemiecki jest od sierpnia powyżej poziomu z 2019 r. - pisze dziennik "Handelsblatt" w artykule "Polski mały cud gospodarczy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy gospodarka niemiec Unia Europejska gospodarka polska GOSPODARKA

Guzy o słowach Steinmeiera ws. NS2: widać tam mentalność niemieckiej opinii publicznej w stosunku do Rosji

- Widać wyraźnie, że jest to projekt motywowany nie tylko biznesowo, ale przede wszystkim politycznie. W wypowiedzi prezydenta Niemiec jest jeszcze jedna informacja. Widać tam mentalność niemieckiej opinii publicznej, jeśli chodzi o relacje z Rosją. Dla nich są one szczególne - powiedział o polityce niemiecko-rosyjskiej w kontekście budowy Nord Stream 2 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Niemcy Nord Stream 2 dyplomacja pieniądze gospodarka niemiec gospodarka rosji Władimir Putin Moskwa Berlin ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Unia Europejska

Olga Doleśniak-Harczuk: niemiecka gospodarka bardzo ucierpiała z powodu pandemii

- Są dane, że gospodarka nieniemiecka utraci z powodu epidemii koronawirusa 15 mld euro, ta kwota mocno odbije się na stanie niemieckich portfeli. Już teraz szacuje się, że każdy Niemiec, niezależnie od wieku, zapłaci w związku z pandemią od 2,5 do 3 tys. euro - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koronawirus pandemia Niemcy gospodarka niemiec

Niemcy zawieszają wolny rynek. Marek Król: wiedzą, że należy bronić interesu swoich firm

- Nie dziwi mnie, że Niemcy zawieszają wolny rynek. Wiedzą, że w pewnych sytuacjach należy bronić interesu swoich firm. Tym bardziej, że zagrożenie ze strony zasobnych w środki Chin jest bardzo poważne - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci". Odniósł się do nowelizacji przez niemiecki rząd ustawy o stosunkach gospodarczych z zagranicą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marek Król Niemcy Chiny ŚWIAT rynek gospodarka niemiec

Niemiecki ekonomista: euro "śmiertelnym ciosem" dla Polski

Markus Krall, niemiecki ekonomista i menadżer zajmujący się oceną ryzyka w gospodarce, w rozmowie z PAP ostrzega Polskę przed przyjęciem wspólnej unijnej waluty. Ekspert przewiduje pod koniec 2020 r. zawalenie się strefy euro. - Polska nie może wstępować teraz do strefy euro. Byłoby to zadanie śmiertelnego ciosu polskiej gospodarce - ostrzega ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy strefa euro Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej europejski bank centralny waluty gospodarka niemiec

Kulisy spraw: szkodliwy węgiel brunatny

Największe złoża, największe maszyny i największe szkody. Węgiel brunatny bije wiele rekordów, a nasz zachodni sąsiad produkuje go najwięcej na świecie. Więcej niż USA i Chiny razem wzięte. - Węgiel brunatny to wysokoemisyjny surowiec energetyczny, bardzo istotny dla Niemiec, które odchodzą w tej chwili od energii jądrowej - komentował w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z magazynu Biznes Alert. 
Zobacz więcej na temat:  węgiel Niemcy energetyka gospodarka niemiec

Eksperci o wizycie Angeli Merkel w Warszawie

Podczas poniedziałkowych rozmów w Warszawie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z premierem Mateuszem Morawieckim omawiano między innymi  współpracę gospodarczą. Wartość wymiany handlowej między Polską a Niemcami przekroczyła w ubiegłym roku 100 miliardów euro. O polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej dyskutowali goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Wydział Nauk Ekonomicznych UW, Konfederacja Lewiatan), Grzegorz Maliszewski (główny ekonomista Banku Millenium) i dr Cezary Mech (ekonomista, b. wiceminister finansów).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy gospodarka polska gospodarka niemiec Angela Merkel