Redakcja Polska

PAIH oferuje ukraińskim firmom bezpłatną przestrzeń biurową

01.03.2022 14:15
Od początku marca, małe i średnie firmy z Ukrainy mogą prowadzić swoją działalność z terytorium Polski. Polska Agencja Inwestycji i Handlu oferuje bezpłatną przestrzeń biurową – poinformowała agencja we wtorkowym komunikacie.
Warszawa
Warszawashutterstock.com/Przemyslaw Szablowski

Polska Agencja Inwestycji i Handlu organizuje wsparcie dla firm z Ukrainy i udostępnia im przestrzeń biurową. Mogą one skorzystać z przestrzeni biurowej w kamienicy przy ul. Bagatela 12 w Warszawie – podała agencja we wtorkowym komunikacie.

Dodano w nim, że pierwsze ukraińskie firmy będą mogły skorzystać z przestrzeni biurowej "Coworking Ukraina" od poniedziałku, 7 marca. W tej chwili trwa przygotowanie powierzchni i niezbędnego zaplecza. Jak dodano, program został zaplanowany na trzy miesiące z możliwością przedłużenia, w zależności od sytuacji.

- To bardzo istotne, aby wesprzeć ukraińskich przedsiębiorców w podtrzymywaniu funkcjonowania ich biznesów. Wierzymy, że w ten sposób pomożemy im ograniczyć straty spowodowane rosyjską agresją na ich kraj. Silniejszy biznes ukraiński będzie jednym z fundamentów odbudowy tamtejszej gospodarki - powiedział cytowany w komunikacie minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Dogodna lokalizacja

PAIH podało także, że kamienica przy ulicy Bagatela 12 znajduje się w warszawskim Śródmieściu, w sąsiedztwie Łazienek Królewskich, w otoczeniu ambasad, m.in. Ambasady Ukrainy i instytucji rządowych, takich jak m.in. Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Firmy zainteresowane programem mogą zgłaszać się przez formularz zamieszczony na stronie agencji: www.paih.gov.pl

- Rozumiemy jak ważne jest utrzymanie ciągłości pracy ukraińskich firm pomimo trwającego konfliktu zbrojnego. Pozwoli to na odbudowę gospodarki naszych sąsiadów po kryzysie. Dlatego w trybie pilnym uruchomiliśmy przestrzeń, która umożliwi im komfortowe funkcjonowanie w Polsce. Jako PAIH wesprzemy ukraińskie firmy, które zwrócą się do nas z prośbą o pomoc - mówi prezes PAIH Krzysztof Drynda.

W komunikacie dodano, że z myślą o zachowaniu ciągłości biznesu na Ukrainie PAIH realizuje program wsparcia tymczasowego przeniesienia działalności do Polski. W ramach programu w agencji wprowadzono stałą obsługę w języku ukraińskim, prowadzona jest baza dostępnych natychmiast powierzchni logistycznej i produkcyjnej, a także udzielone są informacji niezbędnych do szybkiego rozpoczęcia działalności.


PAP/dad

Białoruskie wojska wkroczyły do obwodu czernihowskiego na Ukrainie

01.03.2022 12:00
Do obwodu czernihowskiego na północy Ukrainy weszły wojska białoruskie - twierdzi ukraińska obrona terytorialna, cytowana we wtorek przez portal Suspilne. Na razie żaden z przedstawicieli ukraińskich władz nie skomentował tych doniesień.

Rosyjska inwazja. Ambasador Niemiec: Polacy lepiej rozpoznali sedno rosyjskiej polityki

01.03.2022 12:28
Mogę sobie wyobrazić, że niemieckie wojska będą chronić Polskę - mówi ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven w rozmowie z wtorkową "Rzeczpospolitą".

Po raz 12. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2022 13:21
1 marca po raz dwunasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, które służy uczczeniu żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy.