Redakcja Polska

Ponad 200 tysięcy uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w Polsce

14.06.2022 14:30
Ponad 200 tysięcy uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w Polsce. Informację tę przekazał szef Urzędu do spraw Cudzoziemców Jarosław Szajner podczas Forum Dobroczynności, organizowanego w Warszawie przez Caritas Polska. 
75 proc. przedstawicieli transportu i logistyki liczy, że napływ Ukraińców długofalowo wzmocni branżowy rynek pracy
75 proc. przedstawicieli transportu i logistyki liczy, że napływ Ukraińców długofalowo wzmocni branżowy rynek pracyShutterstock/Grand Warszawski

Jak tłumaczył Jarosław Szajner, w systemie PESEL zarejestrowało się około miliona stu tysięcy uchodźców, a ministerstwo rodziny prowadzi dla nich programy aktywizacyjne.

Forum Dobroczynności to konferencja z udziałem ekspertów związanych z administracją państwową, sektorem pozarządowym i biznesem. Biorą w niej też udział przedstawiciele zagranicznych organizacji pomocowych.

Pracodawcy chętni do zatrudniania Ukraińców

Jak wynika z najnowszego badania Randstadt, 38 proc. pracodawców zatrudniło lub planuje zatrudnić Ukraińców w związku z wybuchem wojny. Chodzi głównie o firmy transportowe, budowlane i przemysłowe. Stanowiska oferowane pracownikom z Ukrainy są przede wszystkim tam, gdzie nie potrzebne są wysokie kwalifikacje lub gdzie utrzymuje się duże zapotrzebowanie na pracowników. Oferty dotyczą przede wszystkim pracowników fizycznych niewykwalifikowanych i wykwalifikowanych. Dość często poszukuje się też kierowców. Najczęściej oferowaną formą zatrudnienia jest praca tymczasowa.

15 proc. przedsiębiorstw deklaruje chęć zatrudnienia obywateli Ukrainy na stanowiskach biurowych i specjalistycznych.

Spośród firm zatrudniających Ukraińców przed wybuchem wojny, 2 proc. przyznało, że około połowy pracowników zdecydowało się na powrót do swojego kraju w związku z wojną, kolejne 29 proc. stwierdziło, że dotyczyło to mniej niż połowy zatrudnionych Ukraińców.


PAP/IAR/dad

Rosja prowokuje na Morzu Śródziemnym. Okręt przepłynął 150 mil morskich od włoskich brzegów

14.06.2022 10:03
Chwilowy niepokój we Włoszech wywołała informacja o tym, że rosyjski krążownik rakietowy Wariag przepłynął w odległości 150 mil morskich od brzegów Apulii na południu kraju. Przedstawiciele Marynarki Wojennej, która obserwuje wszystkie rosyjskie jednostki na Morzu Śródziemnym, wyjaśnili, że ich obecność jest coraz częstsza i ma charakter "pokazowy".

Jarosław Kaczyński dla "Gazety Polskiej": Niemcy są w Europie niezwykle destrukcyjnym elementem

14.06.2022 12:20
- (Niemcy-przyp.red.) Polski nie traktują jak równoprawnego partnera - ich celem jest dzielenie nas, ograniczanie, trzymanie pod butem. (...) I żeby było jasne, chciałbym, by było inaczej, i mam nadzieję, że kiedyś to państwo znajdzie w sobie siłę do głębokiej przemiany. Póki co jest w Europie - stwierdzam to z przykrością - niezwykle destrukcyjnym elementem - mówi w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Jarosław Kaczyński.

Rosyjscy żołnierze próbowali oddać na złom komponenty systemu obrony przeciwlotniczej Tor-M2U

14.06.2022 13:18
Jak przekazał ukraiński wywiad wojskowy (HUR), żołnierze rosyjskiego 933. Przeciwlotniczego Pułku Rakietowego próbowali sprzedać na złom elementy swojego sprzętu wojskowego, by uniknąć w ten sposób walki na froncie w Donbasie. Zostali jednak zdemaskowani, doniesiono na nich władzom separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej.