Redakcja Polska

Przywódcy UE na szczycie oskarżyli Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni

25.06.2022 08:30
Rosyjska agresja na Ukrainę, blokowanie przez Moskwę dostaw błękitnego paliwa do Europy i związane z tym wysokie ceny energii były jednym z tematów drugiego dnia narady liderów 27-mki
Audio
  • Przywódcy UE na szczycie oskarżyli Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne63ru78/Shutterstock

Przywódcy unijnych krajów na szczycie w Brukseli oskarżyli Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni. Przywódcy państw członkowskich zlecili Komisji prace nad zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego najbliższej zimy i koordynacje z unijnymi stolicami.

Rosyjska wojna powoduje wzrost cen energii, w Unii potrzebna jest koordynacja działań - mówił w Brukseli szef Rady Europejskiej Charles Michel po zakończeniu unijnego szczytu. Drugi dzień obrad był poświęcony był między innymi blokowaniu przez Moskwę dostaw błękitnego paliwa do Europy oraz wojnie na Ukrainie. 

"Rosyjska agresja powoduje wzrost cen elektryczności, żywności i towarów. Wszystko to ma wpływ na obywateli i przedsiębiorstwa. Jesteśmy zjednoczeni i zdecydowaliśmy się koordynować nasze działania i polityki gospodarcze" - dodał przewodniczący Rady.

Przywódcy państw członkowskich zlecili Komisji Europejskiej prace nad zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego najbliższej zimy. Chodzi o zabezpieczenie dostaw po przystępnych cenach - napisano we wnioskach ze szczytu.

IAR/ks

"Potrzebowali nadziei, daliśmy im ją". Premier o statusie kandydata do Unii Europejskiej dla Ukrainy

24.06.2022 09:23
Ukraina i Mołdawia oficjalnie państwami kandydującymi do Unii Europejskiej. Mateusz Morawiecki powiedział, że decyzja szczytu Rady Europejskiej w Brukseli to sygnał nadziei, której potrzebuje Ukraina.

Szef dyplomacji USA: rosyjska agresja przyniesie głód 40-50 mln ludzi

24.06.2022 15:20
Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadzi w tym roku do głodu 40-50 mln osób - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken w Berlinie

Jest zgoda w Unii Europejskiej na 9 mld euro wsparcia dla Ukrainy

24.06.2022 18:11
Unijni przywódcy zatwierdzili wsparcie dla Ukrainy w wysokości 9 miliardów euro - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Decyzja zapadła drugiego dnia szczytu w Brukseli