Redakcja Polska

"Potrzebowali nadziei, daliśmy im ją". Premier o statusie kandydata do Unii Europejskiej dla Ukrainy

24.06.2022 09:23
Ukraina i Mołdawia oficjalnie państwami kandydującymi do Unii Europejskiej. Mateusz Morawiecki powiedział, że decyzja szczytu Rady Europejskiej w Brukseli to sygnał nadziei, której potrzebuje Ukraina.
Audio
  • Premier o statusie kandydata do UE dla Ukrainy - potrzebowali nadziei, daliśmy im ją [posłuchaj]
Jest to historyczny moment - komentarze po decyzji Rady Europy
"Jest to historyczny moment" - komentarze po decyzji Rady EuropyAlexandros Michailidis/Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki nazwał historyczną decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do Unii. Decyzję podjęli europejscy przywódcy na szczycie w Brukseli. "Dzisiaj w naszym bezpośrednim sąsiedztwie mamy do czynienia z barbarzyńską napaścią Rosji. Aby dać jej odpór, Ukraina potrzebuje nadziei i tę nadzieję dzisiaj jej daliśmy" - powiedział premier. Poinformował, że unijni przywódcy - po podjęciu decyzji - połączyli się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który dziękował także Polsce. 

"Jestem też bardzo wdzięczny Ukrainie, prezydentowi i całemu narodowi, że bronią wolności, bronią suwerenności, że bronią integralności terytorialnej, że pokazują, czym są prawdziwe europejskie wartości" - powiedział szef rządu. Zapewnił, że Ukraina może liczyć na Polskę jako na oddanego sojusznika. "Tego, który po trzech miesiącach bardzo trudnych zabiegów dyplomatycznych dopiął swego - dopięliśmy tego, że dzisiaj jesteśmy jako cała Europa przy Ukrainie w jej walce o wolność. Polska stoi ramię w ramię przy Ukrainie w walce o suwerenność, bezpieczeństwo i przywrócenie pokoju w Europie; w walce z barbarzyńską, bestialską agresją Rosji" - dodał premier. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że decyzja unijnych liderów o nadaniu jego krajowi statusu kandydata do Wspólnoty to jedno z najważniejszych wydarzeń dla jego państwa od momentu odzyskania przez Kijów niepodległości od Związku Radzieckiego.

Łącząc się z przywódcami krajów członkowskich Wołodymyr Zełenski podziękował partnerom z Unii Europejskiej i zaznaczył, że od dziś rozpoczyna się historia Europy bez podziałów i szarych stref. "Uważam, że ta decyzja jest ważna nie tylko dla Ukrainy. To największy krok do wzmocnienia Europy, jaki można było wykonać w tym momencie. W tej trudnej sytuacji, w której wojna wywołana przez Rosję sprawdza naszą zdolność do obrony wolności i jedności" - mówił ukraiński prezydent. 

Wołodymyr Zełenski powiedział również, że Ukraińcy wierzą w Unię Europejską i, pomimo formalnego pozostawania poza jej strukturami, czują się bardzo związani ze wspólnotą europejską. "W naszym kraju było prawdopodobnie najwięcej flag zjednoczonej Europy. Trzymali je w rękach nasi obywatele podczas rewolucji Euromajdanu, a także w okopach po 2014 roku. Wierzę, że flaga Unii Europejskiej będzie powiewała w każdym ukraińskim mieście, które wyzwolimy spod rosyjskiej okupacji. Flagi: ukraińska i europejska będą razem także wtedy, gdy wspólnie odbudujemy nasze państwo po wojnie" - powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski podziękował również liderom państw członkowskich, szefowi Rady Europejskiej oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej. Szczególne wyrazy wdzięczności skierował do obrońców swojego kraju, którzy piszą jego nową historię. Podkreślił, że walczą nie tylko o Ukrainę, lecz także za Europę. 

Decyzję w sprawie nadania statusu kandydata do Unii Europejskiej Ukrainie i Mołdawii podjęli przywódcy 27 krajów członkowskich na szczycie w Brukseli. Zatwierdzili tym samym rekomendację Komisji w tej sprawie.


IAR/ks

Media w Niemczech: dla doradcy Scholza stosunki z Rosją są ważniejsze niż czołgi dla Ukrainy

22.06.2022 13:05
Wypowiedź doradcy kanclerza Niemiec Olafa Scholza ds. polityki zagranicznej Jensa Ploetnera na temat dostaw broni na Ukrainę i stosunków z Rosją wywołała krytykę. Czy dla jednego z głównych doradców kanclerza stosunki z Rosją są ważniejsze niż czołgi dla Ukrainy? - pytają media.

Ukraina i Mołdawia kandydatami do Unii Europejskiej. Wyraźny głos poparcia i apel do przywódców

23.06.2022 16:18
Parlament Europejski wezwał przywódców unijnych, by na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Rady nadali Ukrainie i Mołdawii status kandydata do Unii Europejskiej. Europosłowie zaznaczyli, że na taki sam status zasługuje po spełnieniu dodatkowych warunków również Gruzja. Rezolucja w tej sprawie uzyskała miażdżąca większość głosów, poparły ją wszystkie większe grupy polityczne - zarówno lewicowe jak i konserwatywne.

"Nie boimy się Rosji". Ambasador Litwy w Polsce o groźbach ws. Obwodu Kaliningradzkiego

23.06.2022 17:04
Ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas powiedział, że jego kraj nie boi się gróźb Federacji Rosyjskiej związanych z Obwodem Kaliningradzkim. Kreml grozi odwetem wobec Litwy, ponieważ kraj ten wstrzymał transport kolejowy towarów do rosyjskiej enklawy Kaliningradu.