Redakcja Polska

PGNiG: po połączeniu z PKN Orlen magazyny gazu pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu

31.07.2022 17:32
Po połączeniu PGNiG z PKN Orlen magazyny gazu pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu - podkreśliła w niedzielę spółka gazowa. Zmieni się tylko ich operator, na inną polską spółkę. Nie ma mowy o sprzedaży podziemnych magazynów gazu - dodała.
Po połączeniu PGNiG z PKN Orlen magazyny gazu pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu - podkreśliła w niedzielę spółka gazowa
Po połączeniu PGNiG z PKN Orlen magazyny gazu pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu - podkreśliła w niedzielę spółka gazowaGrand Warszawski/Shutterstock

W niedzielę PGNiG odniosło się na Twitterze do połączenia z PKN Orlen, które - zgodnie z decyzją UOKiK - może dojść do skutku pod warunkiem wyzbycia się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland - operatorem magazynów gazu. "W związku z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w mediach, wyjaśniamy: nie ma mowy o sprzedaży podziemnych magazynów gazu" - zapewniła spółka. "Po połączeniu PGNiG z PKN Orlen magazyny pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu. Zmieni się tylko ich operator, na inną polską spółkę" - wyjaśniło PGNiG.

W piątek zarządy PGNiG i PKN Orlen uzgodniły plan połączenia obu spółek i parytet wymiany akcji PGNiG na akcje PKN Orlen. W zamian za jedną akcję PGNIG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.

Wdrożenie planu połączenia nastąpi po decyzjach, które zostaną podjęte podczas Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy obydwu spółek. W prezentacji skierowanej do inwestorów Orlen poinformował, iż przewiduje, że Walne Zgromadzenie Orlenu odbędzie się we wrześniu, a PGNiG w październiku, natomiast połączenie zostanie zarejestrowane i sfinalizowane w październiku / listopadzie tego roku.

16 marca br. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na połączenie PKN Orlen i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Transakcja może dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży spółki Gas Storage Poland, która zarządza magazynami gazu należącymi obecnie do PGNiG.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: PGNiG PKN Orlen

Rosyjski zbrodniarz zidentyfikowany. Zdradził go charakterystyczny kapelusz

31.07.2022 15:12
Rosyjski zbrodniarz, który w ostatnim czasie zasłynął z bestialskiej brutalności został zidentyfikowany przez internetowych detektywów – informuje dailymail.co.uk. Witalij Aroszanow miał między innymi znęcać się nad ukraińskim jeńcem.

Ukrainian Freedom Orchestra wystąpi w Londynie

31.07.2022 17:08
Ukrainian Freedom Orchestra - orkiestra uchodźców - wystąpi na słynnym londyńskim festiwalu Proms. Muzycy z Ukrainy zagrają utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa i Walentina Silwestrowa. A to dopiero początek światowego tournee.

Ukraina: zdjęcia satelitarne dowodem na rosyjską zbrodnię w Ołeniwce

31.07.2022 17:26
Zdjęcia satelitarne obozu w Ołeniwce mogą być jednym z dowodów na zbrodnię popełnioną przez Rosjan na ukraińskich jeńcach. Ujęcia obozu sprzed zdarzenia i te, na których widać zniszczenia, zdaniem ekspertów wskazują, że zdetonowano tam ładunek termobaryczny - podaje portal Politico.