Redakcja Polska

Ukraińskie wojsko chwali skuteczność i prostotę obsługi polskich zestawów rakietowych Piorun

02.08.2022 14:02
Wojsko Polskie dostanie więcej przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w czerwcu podpisał dokumenty, na podstawie których Mesko dostarczy 3,5 tysiąca pocisków oraz 600 mechanizmów startowych.
Audio
  • Juliusz Sabak z serwisu Defence24.pl o systemie przeciwlotniczym Piorun. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Naręczna rakieta przeciwlotnicza Piorun z zakładów Mesko z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Naręczna rakieta przeciwlotnicza Piorun z zakładów Mesko z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.PGZ/twitter

Minister Mariusz Błaszczak powiedział po podpisaniu umowy, że Pioruny wzmocnią potencjał obronny polskiego wojska. Szef MON podkreślił, że polskie władze wyciągają wnioski z tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą, gdzie toczy się wojna. Dlatego wzmacniamy nasze wojsko i wyposażamy je w nowoczesny sprzęt. Wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział, że przykładem takiego właśnie sprzętu są Pioruny, które są produkowane w Polsce i które sprawdziły się znakomicie na ukraińskim froncie.

Minister dodał, że zestawy Piorun trafią do polskich żołnierzy jeszcze w tym roku. Uzbrojeniem interesują się też inne armie sojusznicze - poinformował wicepremier ds. bezpieczeństwa Mariusz Błaszczak.

Zestawy rakietowe Piorun wykorzystywane są na Ukrainie do niszczenia nisko lecących śmigłowców, samolotów i bezzałogowców. Ukraińskie wojsko chwali ich skuteczność i prostotę obsługi. Wkrótce po ataku Rosji na Ukrainie do internetu zaczęły trafiać klipy dokumentujące efektywność polskiego systemu przeciw rosyjskim pojazdom.

Z Juliuszem Sabakiem z serwisu Defence24.pl, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Paweł Jabłoński: Rosja wielokrotnie dopuściła się w Ukrainie aktów o charakterze terrorystycznym

02.08.2022 08:28
Rosja już wielokrotnie w Ukrainie dopuściła się aktów o charakterze terrorystycznym, bo mordowanie ludności cywilnej nie ma sensu strategicznego, ma wyłącznie wywołać przerażenie - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jak zaznaczył, zamordowanie jeńców w Ołeniwce nie powinno pozostać bez konsekwencji.

Szef MSZ Zbigniew Rau z wizytą na Ukrainie. Spotka się m.in. z prezydentem Zełenskim

02.08.2022 11:02
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau rozpoczął we wtorek wizytę na Ukrainie, gdzie odwiedzi zniszczoną przez wojska rosyjskie Buczę oraz przeprowadzi rozmowy z najwyższymi władzami tego kraju z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na czele.

ABW wzmacnia odporność Polski na ataki z użyciem dronów

02.08.2022 13:20
Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Biurem Badań Kryminalistycznych ABW oraz ekspertami Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia zorganizowało ćwiczenia z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom związanym ze złośliwym wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych - przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.