Redakcja Polska

Z portów Odessy wyruszył konwój statków z ukraińskim zbożem

05.08.2022 15:30
Z portów w obwodzie odeskim nad Morzem Czarnym wyruszył konwój statków ze zbożem. Jednostki wiozą kilkadziesiąt tysięcy ton ukraińskiego ziarna. To już drugi taki transport ukraińskiej żywności.
Port w Odessie
Port w OdessieAisedora / Shutterstock.com

Na początku tego tygodnia z portu w Odessie wypłynął pierwszy od wybuchu wojny statek z ukraińskim zbożem wojny. To efekt umowy którą podpisała Rosja, do tej pory blokująca ukraińskie porty. Dziś rano jak poinformowało ukraińskie ministerstwo infrastruktury na Morze Czarne z portów Odessa i Czarnomorsk wypłynął już konwój złożony z trzech masowców. Łącznie wiozą one 57 tysięcy ton ukraińskiej kukurydzy do odbiorców w Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Szef ukraińskiego resortu infrastruktury Ołeksandr Kubrakow oświadczył, że jego kraj liczy na to, iż gwarancje bezpieczeństwa ze strony Turcji i ONZ będą działać. Jak podkreślił, Ukraina chce wysyłać ze swoich portów do 100 statków miesięcznie. W ukraińskich magazynach znajduje się około 20 milionów ton zboża. Bez niego niektórym regionom świata grozi kryzys żywnościowy.

IAR/dad

Media na Ukrainie: niemiecki koncern Bosch dostarcza Rosji sprzęt pomimo sankcji

05.08.2022 14:35
Niemiecki koncern Bosch, którego produkty Rosja używała miedzy innymi do produkcji pojazdów opancerzonych, prawdopodobnie będzie kontynuować współpracę z reżimem Putina - podała na swojej stronie internetowej telewizja Kanał 24. Jak przypomina Kanał 24, wcześniej przedstawiciele giganta zapewniali, że tego nie zrobią.

Polska i Estonia chcą zaostrzenia sankcji wobec Rosji

05.08.2022 14:43
Polska i Estonia chcą zaostrzenia sankcji wobec Rosji - deklarowali po rozmowach w Warszawie szefowie resortów spraw zagranicznych obu państw Zbigniew Rau i Urmas Reinsalu. Obaj politycy w tym tygodniu złożyli wizyty w Kijowie. Warszawa i Tallin opowiadają się również za dalszym wsparciem broniącej się Ukrainy.

Europejska Unia Nadawców zażądała uwolnienia dziennikarki Iryny Słaunikawej

05.08.2022 15:04
Europejska Unia Nadawców zażądała uwolnienia dziennikarki TVP - Iryny Słaunikawej - skazanej na 5 lat kolonii karnej na Białorusi.