Redakcja Polska

Polska może kupować prąd z Ukrainy. Energię ma dostarczać elektrownia Chmielnicki

09.09.2022 16:34
Polska może kupować prąd z Ukrainy - poinformował w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że energia elektryczna byłaby Polsce sprzedawana z elektrowni Chmielnicki.
Wołodymyr Zełenski i Mateusz Morawiecki w Kijowie
Wołodymyr Zełenski i Mateusz Morawiecki w KijowieŹródło: Twitter/Kancelaria Premiera @PremierRP

- Dziś, ze względu na embargo na rosyjski węgiel, ściągamy go z całego świata. Aby go nie spalać w polskich elektrowniach, przydałoby nam się trochę prądu z Ukrainy. Usłyszałem ze strony pana prezydenta, że będzie to możliwe w krótkim czasie. To jest ta pomoc z drugiej strony, która nam jest potrzebna - powiedział.

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował Ukrainie ofensywy na wschodnim froncie. Odniósł się w ten sposób do ataków ukraińskiej armii i wejścia w głąb frontu między Charkowem a Izjumem. Życzył Ukrainie dalszej skutecznej ofensywy i podkreślił, że w celu ostatecznego zwycięstwa potrzebne są wsparcie finansowe dla Ukrainy i kolejne sankcje na Rosję.

Z kolei Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za przyjęcie ukraińskich uchodźców, pomoc wojskową i finansową, a także za wsparcie jej starań o uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Wśród tematów rozmowy była też polityka wizowa Polski i Unii Europejskiej wobec Rosjan.

Nazwisko premiera Mateusza Morawieckiego zostało wyryte na tablicy w Alei Odwagi w Kijowie. Wcześniej znalazło się tam m.in. nazwisko prezydenta Andrzeja Dudy.

Podróż premiera do ukraińskiej stolicy jest trzecią od początku rosyjskiej agresji z 24 lutego. W Kijowie jest też dziś prezydent Łotwy Egils Levits, którego nazwisko także znalazło się w Alei Odwagi.


IAR/dad

Polska będzie drugim największym na świecie operatorem śmigłowców Apache

09.09.2022 11:34
Decyzja Polski o zakupie 96 śmigłowców szturmowych Apache sprawi, że stanie się ona ich drugim, po USA, największym operatorem na świecie. Ta modernizacja, wraz z nabyciem czołgów Abrams, wzmocni interoperacyjność i gotowość wojskową Polski - podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Rosjanie uginają się pod ukraińską kontrofensywą. "Dowiedliśmy, że możemy wyzwolić nasze ziemie"

09.09.2022 13:12
Ukraina dowiodła, że jest w stanie wyzwolić swoje ziemie spod rosyjskiej okupacji; zamrożonego konfliktu nie będzie – oświadczył w piątek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.