Redakcja Polska

Polska będzie drugim największym na świecie operatorem śmigłowców Apache

09.09.2022 11:34
Decyzja Polski o zakupie 96 śmigłowców szturmowych Apache sprawi, że stanie się ona ich drugim, po USA, największym operatorem na świecie. Ta modernizacja, wraz z nabyciem czołgów Abrams, wzmocni interoperacyjność i gotowość wojskową Polski - podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
Szef MON przekazał, że Polska wystosowała zapytanie do USA ws. zakupu śmigłowców Apache
Szef MON przekazał, że Polska wystosowała zapytanie do USA ws. zakupu śmigłowców ApacheTwitter.com/@mblaszczak

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek, że Polska wystosowała zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E Apache w najnowszej wersji Guardian na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych. - Wraz ze śmigłowcami pozyskamy również transfer technologii - podkreślił Błaszczak.

Posłuchaj
00:51 11930017_1.mp3 Polska kupi amerykańskie śmigłowce uderzeniowe Apache. Polska wystosowała zapytanie ofertowe do rządu Stanów Zjednoczonych w tej sprawie. Chodzi o kupno 96 śmigłowców w najnowszej wersji Guardian na potrzeby wojsk lądowych. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Tego samego dnia minister przekazał, że pierwsze śmigłowce Apache trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej, gdzie trafią również czołgi Abrams. - Apache świetnie współpracują z tymi czołgami, razem stanowią olbrzymią siłę oporu - właśnie na tym nam zależy - powiedział szef MON w bazie lotniczej Ramstein, gdzie wziął udział w kolejnym, 5. już spotkaniu ministrów obrony około 40 państw w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (Ukraine Defense Consultative Group).

Do sprawy odniósł się na Twitterze ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. "Decyzja Polski o zakupie 96 śmigłowców szturmowych Apache sprawi, że stanie się ona ich drugim, po USA, największym operatorem na świecie. Ta modernizacja, wraz z nabyciem czołgów Abrams i innych zaawansowanych systemów, wzmocni interoperacyjność i gotowość wojskową Polski" - napisał Brzezinski.

Śmigłowce produkcji Boeinga AH-64E Apache to podstawowe śmigłowce szturmowe używane od lat 80. XX w. przez armię amerykańską. Pierwszy egzemplarz powstał w 1983, a od tego czas śmigłowce są nieustannie rozwijane. Wykorzystywane bojowo były m.in. podczas operacji "Just Cause" w Panamie - był to ich chrzest bojowy, a także podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., gdzie zniszczyły dużą część irackich sił pancernych. Poza USA śmigłowce Apache są wykorzystywane m.in. przez Wielką Brytanię, Izrael, Arabię Saudyjską, Koreę Południową, Japonię czy Tajwan.

Wersja AH-64E Guardian do służby weszła w 2011 roku. W porównaniu do starszych modeli ma wzmocnione silniki, jest także wyposażona w system JTIDS zarządzający wymianą informacji na polu walki; ma ulepszone zdolności komunikacyjne - w tym na przykład zdolność do kontrolowania bezzałogowych dronów.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojsko Mark Brzezinski

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk o reparacjach: mamy już harmonogram

09.09.2022 09:49
Harmonogram działań mamy przyjęty od początku, kiedy zapadła decyzja, że ta sprawa będzie podejmowana. W tej sprawie podjęto polityczną decyzję w roku 2017, kiedy przystąpiono do prac nad przygotowaniem raportu o stratach wojennych – powiedział w rozmowie z "Faktem" wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Kongres Polonii Amerykańskiej wzywa Izbę Reprezentantów do sprostowania kłamstw Putina w sprawie II wojny światowej

09.09.2022 10:00
Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) zaapelował do Izby Reprezentantów USA o sprostowanie fałszywych twierdzeń prezydenta Rosji Władimira Putina, że Polska wszczęła II wojnę światowej. Projekt rezolucji w tej sprawie zgłosił kongresmen z Nowego Jorku Thomas R. Suozzi.

Premier Mateusz Morawiecki udał się do Kijowa

09.09.2022 10:46
Premier Mateusz Morawiecki udał się do Kijowa, gdzie odbędzie cykl kilku spotkań, m.in. dotyczących sytuacji geopolitycznej, bezpieczeństwa energetycznego i wojskowego - poinformował w piątek rano rzecznik rządu Piotr Müller.