Redakcja Polska

Oficjalne otwarcie Kanału Żeglugowego przez Przekop Mierzei Wiślanej

17.09.2022 13:00
Dziś uroczyste otwarcie Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, nowej drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Od jutra kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Po raz pierwszy w historii będą one mogły wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej. Pełną funkcjonalność kanał uzyska w przyszłym roku.
17 września zaplanowano uroczystości otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną
17 września zaplanowano uroczystości otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję WiślanąPolskie Radio

Docelowo inwestycja ma ułatwić dostęp do elbląskiego portu oraz skrócić drogę - dotychczasowa biegnie przez Cieśninę Piławską, a zatem przez terytorium Rosji, i jest dłuższa o 100 kilometrów.

Data otwarcia nowej drogi wodnej nie jest przypadkowa - 17 września to rocznica ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku. Rząd chce w ten sposób pokazać, że Polska uniezależnia się od Rosji.
Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry. Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma ponad kilometr długości i pięć metrów głębokości.

Docelowo, po zakończeniu wszystkich prac i pogłębieniu toru wodnego do samego portu w Elblągu, będą do niego mogły wpływać jednostki o zanurzeniu do 4,5 metra, długości do 100 metrów oraz szerokości do 20 metrów.

Ustawę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną Sejm uchwalił 24 lutego 2017 roku. Inwestycję usytuowano we wsi Nowy Świat w gminie Sztutowo. W październiku 2018 roku, z udziałem prezesa PiS Jaroslawa Kaczyńskiego, nastąpiło wbicie ostatniego słupka geodezyjnego przekopu. Rok później plac budowy przekazano wykonawcy - polsko-belgijskie konsorcjum spółek NDI oraz Besix.

Dotychczas - od października 2019 roku do września tego roku - wykonano port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami, które umożliwią przejazd nad kanałem. Poza tym zbudowano sztuczną wyspę zlokalizowaną na Zalewie Wiślanym.

Według zapowiedzi rządu ostateczny koszt budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną będzie znany w październiku lub listopadzie tego roku.

Sam przekop przez Mierzeję nie oznacza zakończenia prac przy całym projekcie. II etap obejmuje przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg oraz budowę mostu obrotowego w Nowakowie.
Zwolennicy przekopu twierdzą, że inwestycja przyniesie korzyści militarne, turystyczne i ekonomiczne. Przeciwnicy, że projekt jest nieopłacalny i szkodliwy dla środowiska naturalnego.


IAR/ho

Za tydzień otwarty zostanie kanał przez Mierzeję Wiślaną

10.09.2022 14:48
Za tydzień z udziałem najwyższych władz państwowych odbędzie się uroczyste otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Po ponad dwóch latach intensywnych prac niezależne przejście z Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie jest gotowe.

Gazociąg Baltic Pipe jest nagazowany i po polskiej stronie gotowy do odbioru

12.09.2022 14:52
Prezes Gaz-Sytemu Tomasz Stępień powiedział na konferencji energetycznej w Rzeszowie, że Baltic Pipe jest już nagazowany i gotowy do odbioru gazu.

Uroczyste otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną już 17 września

13.09.2022 15:00
Po ponad dwóch latach niezależna droga z Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie jest gotowa. Dzięki wybudowaniu kanału polskie jednostki będą mogły przekraczać Mierzeję Wiślaną nie wpływając na wody terytorialne Rosji.