Redakcja Polska

Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła czwarty wyciek w gazociągach Nord Stream

29.09.2022 08:40
Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła wcześniej w tym tygodniu czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poinformowała rzeczniczka służby Jenny Larsson w wypowiedzi dla dziennika "Svenska Dagbladet". Wcześniej mówiono o trzech wyciekach.
Svenska Dagbladet: do tej pory cztery wycieki gazu z Nord Stream
"Svenska Dagbladet": do tej pory cztery wycieki gazu z Nord StreamMaximillian cabinet/Shutterstock

Jak przekazała Larsson, czwarty wyciek znajduje się w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Według najnowszych informacji gaz wydostaje się więc z dwóch miejsc w strefie szwedzkiej i dwóch w strefie duńskiej - pisze w czwartek Reuters.

Szwedzkie służby specjalne SAPO przejęły w środę od policji dochodzenie w sprawie podejrzenia wystąpienia sabotażu, którego następstwem jest wyciek z gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. W komunikacie służb podkreślono, że nie można wykluczyć, iż stoi za nim obce mocarstwo.

Gazociągi Nord Stream 2 i Nord Stream 1 zostały uszkodzone w poniedziałek w pobliżu Bornholmu. Od tego czasu wycieka z nich gaz w postaci widocznych na powierzchni wody bąbelków. Szwedzka Straż Przybrzeżna poinformowała, że wyciek z Nord Stream 1 zacznie się zmniejszać w niedzielę. Przesył NS 1 wstrzymała Rosja, a NS 2 jest gotowy do eksploatacji, ale nie został uruchomiony. 


PAP/dad

CIA już latem ostrzegała Niemcy przed możliwymi atakami na gazociągi Nord Stream

28.09.2022 10:24
Amerykańska agencja wywiadowcza CIA już latem br. ostrzegła rząd Niemiec przed możliwymi atakami na gazociągi na Morzu Bałtyckim - pisze we wtorek niemiecki tygodnik „Spiegel”, powołując się na własne ustalenia.

Portal Politico o sabotażu gazociągów Nord Stream: kryzys energetyczny wkracza w niebezpieczną fazę

28.09.2022 12:57
Jeśli potwierdzą się informacje, że za eksplozjami, które uszkodziły dwa gazociągi Nord Stream stoi Rosji, będzie to oznaczać, że kryzys energetyczny w Europie wkroczył w nową, niebezpieczną fazę; grozi to otwarciem nieoczekiwanego frontu trwającej na Ukrainie wojny - przewiduje brukselski portal Politico.

Zbigniew Rau w USA: w przypadku ataku nuklearnego Rosji, reakcja NATO musi być niszcząca

28.09.2022 15:28
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że NATO powinno odpowiedzieć w sposób konwencjonalny, ale niszczący na ewentualne użycie przez Rosję taktycznej broni nuklearnej.