Polskie Radio
Section05
gazociąg północny

Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 1. Ekspert: przypadek jest mało prawdopodobny

Doszło do wycieku gazu z gazociągu Nord Stream 1 na Morzu Bałtyckim w dwóch miejscach na północny wschód od Bornholmu - poinformowała we wtorek Szwedzka Administracja Morska. W poniedziałek duńskie władze informowały o nieszczelności w gazociągu Nord Stream 2. Według profesora Tomasa Karbergera z Uniwersytetu Technicznego Chalmers w Goeteborgu jest mało prawdopodobne, aby zdarzenia losowe spowodowały uszkodzenia obu gazociągów.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream Nord Stream 2 gazociąg północny bezpieczeństwo energetyczne

Niemcy złożyli zamówienia na gaz z Rosji. Operator zapewnia, że surowiec nie płynie przez Nord Stream 1

Niemieccy nabywcy zarezerwowali na krótko w poniedziałek przepustowość do odbioru rosyjskiego gazu przez Nord Stream 1, po raz pierwszy od zamknięcia tego gazociągu trzy tygodnie temu. Niemiecki operator sieci Gascade zapewnił jednak, że gaz nie płynie, a przepustowość Nord Stream 1 wynosi zero - podała agencja Reutera.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Nord Stream Gazprom gaz gazociąg północny Rosja Niemcy

Połączenia gazowe z Danią, Litwą i Słowacją. Gaz-System ogłosił pierwszą aukcję przepustowości

W poniedziałek ruszyła pierwsza w historii aukcja przepustowości połączeń gazociągowych z Danią, Litwą i Słowacją, które umożliwiają sprowadzanie do Polski gazu z różnych kierunków. To efekt uruchomienia interkonektorów gazowych: Polska-Dania (Baltic Pipe), Polska-Litwa oraz Polska-Słowacja. Interkonektory mogą przesyłać gaz w obie strony.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny Baltic Pipe Litwa Słowacja gazociąg północny

Wiceminister aktywów państwowych: mamy do czynienia z gazowym uderzeniem Rosji, by dopuścić do ruchu NS2

Nasze magazyny gazu są zapełnione w 83-proc., a np. w Niemczech w 50-proc. - poinformował w Sejmie w czwartek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, podkreślając, że wzrost cen gazu to wynik działań Rosji, która dąży m.in. do zawarcia korzystnych kontraktów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny Gazprom PGNiG gazociąg północny Rosja Nord Stream 2 Unia Europejska