Polskie Radio
Section05
gazociąg północny

Nord Stream I utrudni rozwój polskich portów? Komentarz

– Nord Stream I ogranicza rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Stępiński z BiznesAlert.pl. W ostatnich dniach Wyższy Sąd Administracyjny w Hamburgu odrzucił apelację złożoną przez Zespół Portów Świnoujście-Szczecin, w której polska firma domagała się wkopania niewielkiego odcinka gazociągu w dno morza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gazociąg północny Niemcy Rosja

Europa wspólnie przeciwko Nord Stream2

Parlament Europejski może być pomocą dla krajów, które sprzeciwiają się budowie II linii nitki Gazociągu Północnego. Czy to oznacza, że w Europie rośnie sprzeciw wobec planów budowy gazociągu, który ponownie połączy Rosję z Niemcami, a ominie Polskę i Ukrainę? Gościem Magazynu Europejskiego Beaty Płomeckiej był Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 Niemcy Gazprom gazociąg północny Rosja Kreml

USA: sankcje wobec Rosji uderzą w Nord Stream 2

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji i utrudnia prezydentowi Donaldowi Trumpowi zniesienie już obowiązujących. Uchwalone przepisy umożliwiają także nałożenie sankcji na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. O decyzji mówił w PR24 korespondent Polskiego Radia z USA Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  USA Rosja sankcje sankcje USA Nord Stream 2 bezpieczeństwo energetyczne Donald Trump Niemcy gazociąg północny

"Gazprom może zalewać Europę rosyjskim gazem"

- Decyzja prezesa sądu Unii Europejskiej pozwala zalewać w większym stopniu rosyjskim gazem naszą część Europy i zwiększać zależność od rosyjskiego gazu – powiedział w audycji Gorący Temat Wojciech Jakóbik z portalu Biznes Alert. Gość odniósł się w ten sposób do niekorzystnej dla Polski decyzji prezesa sądu UE.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom gaz Nord Stream 2 Unia Europejska Wojciech Jakóbik Rosja Niemcy bezpieczeństwo energetyczne gazociąg północny

Sąd UE oddalił wniosek Polski ws. gazociągu Opal

Sąd oddalił wniosek PGNiG dotyczący wstrzymania decyzji Komisji Europejskiej. Chodzi o zgodę, wydaną jesienią ubiegłego roku, na większe wykorzystanie przez rosyjski Gazprom rurociągu OPAL. To lądowa odnoga Gazociągu Północnego, poprowadzonego po dnie Bałtyku, omijającego Polskę. O sprawie w Magazynie Europejskim Beaty Płomeckiej.
Zobacz więcej na temat:  gazociąg północny PGNiG Unia Europejska Rosja Gazprom bezpieczeństwo energetyczne Bałtyk

Budowa Nord Stream 2. KE odrzuca propozycję Estonii

Komisja Europejska zareagowała sceptycznie na propozycję Estonii w sprawie negocjacji dotyczących budowy drugiej magistrali Gazociągu Północnego. Estonia, która w tym półroczu kieruje pracami Unii zasugerowała, by wytyczne dla Komisji do rozmów z Rosją na temat Nord Stream 2 poszerzyć. Chodzi o to, by objąć nimi nie tylko ten rurociąg, ale wszystkie połączenia do Unii, w tym także cały import rosyjskiego gazu do Europy.
Zobacz więcej na temat:  gazociąg północny Komisja Europejska ŚWIAT Estonia

Unijni ministrowie o Nord Stream 2. Twarde stanowisko?

Unijni ministrowie do spraw energii omówią w poniedziałek w Luksemburgu wytyczne do negocjacji Unii z Rosją w sprawie budowy drugiej magistrali Gazociągu Północnego. W opinii Polski, projekt mandatu dotyczącego Nord Stream 2 jest zbyt ogólny. Tymczasem w interesie krajów naszego regionu, byłoby twarde stanowisko w sprawie gazociągu, by nie otwierać drogi do ustępstw wobec Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Luksemburg Unia Europejska Nord Stream 2 gaz ziemny Rosja gazociąg północny Komisja Europejska Beata Płomecka

Problemy z Gazociągiem Jamalskim ostrzeżeniem Rosji?

Wojciech Jakóbik z biznesalert.pl i Jakub Kajmowicz z energetyka24.pl w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl zgodnie przyznają, iż można przypuszczać, że problemy z rosyjskim gazem to swego rodzaju sygnał ostrzegawczy po zapowiedziach Polski o uniezależnieniu się od dostaw błękitnego paliwa ze Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny terminal Świnoujście gazociąg północny energetyka przemysł bezpieczeństwo energetyczne TYLKO U NAS

Gazoport i Baltic Pipe symbolami zmian w polskiej energetyce

Dywersyfikacja źródeł dostaw, lepsza pozycja przed zbliżającymi się negocjacjami z rosyjskim Gazpromem, a także zapewnienie energetycznego bezpieczeństwa państwa. Oto główne cele, jakie przyświecają polskiemu rządowi przy poszukiwaniu nowych dostawców gazu do naszego kraju. O gospodarczym, a także politycznym wymiarze gazowej polityki państwa mówił dr Maciej Sokołowski, ekspert rynków paliw.
Zobacz więcej na temat:  gaz Świnoujście Gazprom Baltic Pipe gazociąg północny