Polskie Radio
Section05
gazociąg północny

Wiceminister aktywów państwowych: mamy do czynienia z gazowym uderzeniem Rosji, by dopuścić do ruchu NS2

Nasze magazyny gazu są zapełnione w 83-proc., a np. w Niemczech w 50-proc. - poinformował w Sejmie w czwartek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, podkreślając, że wzrost cen gazu to wynik działań Rosji, która dąży m.in. do zawarcia korzystnych kontraktów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny Gazprom PGNiG gazociąg północny Rosja Nord Stream 2 Unia Europejska

Jakóbik: Kreml wykorzystuje gaz do walki politycznej

- Obecnie mamy do czynienia z wykorzystywaniem przez Rosjan gazu do walki. Nawet niemiecki ambasador mówi, że Rosji grozi utrata wizerunku jeżeli wykorzysta obecny kryzys energetyczny do swoich celów, a na pewno tak będzie - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z binzesalert.pl. Gościem "Spojrzenia na wschód" był także Jan Piekło, były ambasador na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 gazociąg północny Gazprom pieniądze Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Beata Płomecka: pojawia się podejrzenie, że Gazprom wywiera nacisk na uruchomienie NS2

- Prowadzi to do podejrzenia, że Gazprom świadomie wywiera nacisk na Europę, by ta zgodziła się na uruchomienie Nord Stream 2. Na to zwracają uwagę europosłowie - powiedziała o działaniu rosyjskiej spółki w Programie 1 Polskiego Radia brukselska korespondentka, Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 gazociąg północny energetyka energia Rosja Gazprom pieniądze Unia Europejska ŚWIAT Europa Beata Płomecka

Wygrana Polski w TSUE w sprawie gazociągu OPAL

Wygrana Polski w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w sprawie gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream. Sędziowie odrzucili skargę Niemiec i podtrzymali korzystne dla Polski orzeczenie Sądu Pierwszej Instancji w Luksemburgu z 2019 roku. Przyznał on rację Warszawie i unieważnił decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. Sąd uznał wtedy, że decyzja została wydana z naruszeniem solidarności energetycznej. Dziś na tę zasadę zwrócił uwagę Trybunał Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  OPAL gazociąg północny Trybunał Sprawiedliwości UE Niemcy Unia Europejska