Redakcja Polska

Polacy planują wystrzelenie kolejnych satelitów na orbitę

09.04.2023 17:07
Polscy inżynierowie nie chcą powielać zagranicznych rozwiązań, tylko tworzyć nowe - zapewnia w rozmowie z Polskim Radiem prezes Polskiej Agencji Kosmicznej profesor Grzegorz Wrochna. W tym roku planowo na orbitę trafi kolejnych pięć polskich satelitów.
Audio
  • Profesor Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, o intensyfikacji działań polskich podmiotów w sektorze przemysłu kosmicznego. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Polacy planują wystrzelenie kolejnych satelitów na orbitę
Polacy planują wystrzelenie kolejnych satelitów na orbitęMechanik/Shutterstock

Profesor Grzegorz Wrochna mówi, że polskie satelity charakteryzują się rozwiązaniami, które mogą kreować przyszłość sektora kosmicznego. W urządzeniach, które w tym roku znajdą się na orbicie, można znaleźć między innymi system służący do inspekcji innych satelitów, a także oprogramowanie pozwalające na analizę dużej ilości danych jeszcze na orbicie.

- Firma Skanway proponuje system do inspekcji satelitów na orbicie. Coraz częściej będziemy chcieli reperować te urządzenia na orbicie i to zapowiada się na dobry biznes już w niedalekiej przyszłości - powiedział profesor Grzegorz Wrochna.

W styczniu swoją satelitę na orbicie umieściła polska firma Skanway, w tym samym czasie awaria rakiety uniemożliwiła wystrzelenie satelity SatRev. Do końca roku planowane jest wystrzelenie satelitów kolejnych trzech firm oraz jednego urządzenia opracowanego przez Politechnikę Warszawską. Będzie to trzeci satelita stworzony przez inżynierów i studentów tej uczelni.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: kosmos satelita POLSA

"Święta przynoszą nadzieję, której potrzebujemy". Życzenia wielkanocne pary prezydenckiej

09.04.2023 10:33
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli życzenia Wielkanocne Polakom w kraju i za granicą.

Rosyjskie zdolności ofensywne dobiegają końca? Analitycy ISW wskazują kulminacyjny punkt wojny

09.04.2023 11:33
Zdaniem Instytutu Studiów nad Wojną w ostatnich dniach siły rosyjskie używają ze wzmożoną siłą artylerii, aby zrekompensować swoje zmniejszone możliwości ofensywne.

"Kolejny krok ku zwycięstwu". Wołodymyr Zełenski podkreśla znaczenie wizyty w Polsce

09.04.2023 17:47
Moja wizyta w Warszawie to kolejny krok ku zwycięstwu - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podziękował za życia ratowane dzięki polsko-ukraińskiej solidarności.