Redakcja Polska

Komisarz ONZ ds. praw człowieka: wzrost cen żywności w Afryce po wyjściu Rosji z umowy zbożowej

11.09.2023 12:18
Zawarta w lipcu 2022 roku przy udziale Turcji i ONZ umowa zbożowa gwarantowała bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneCaritas Polska

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Turk skrytykował w poniedziałek władze Rosji za wyjście z umowy zbożowej na Morzu Czarnym oraz za ataki na ukraińskie obiekty infrastruktury rolnej, co spowodowało wzrost cen żywności, zwłaszcza w państwach Rogu Afryki.

„Wycofanie się w lipcu Federacji Rosyjskiej z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej oraz ataki na instalacje zbożowe w Odessie i innych miejscach znów spowodowały astronomiczny wzrost cen w wielu rozwijających się krajach, sprawiając, że prawo do żywności znalazło się daleko poza zasięgiem wielu osób” – powiedział Turk na otwarciu sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie. 

Wskazał przy tym w szczególności na wysoki poziom niedożywienia w Somalii.

Zawarta w lipcu 2022 roku przy udziale Turcji i ONZ umowa zbożowa gwarantowała bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne. W ramach porozumienia Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Według ONZ dzięki korytarzowi zbożowemu ceny żywności obniżone zostały o ponad 20 proc. na całym świecie. 

PAP/ks

Rosja po raz kolejny zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu

04.03.2023 10:30
Delegacja rosyjska celowo spowalnia inspekcję statków przewożących ukraińskie zboże przez Morze Czarne w ramach „porozumienia zbożowego”, mówi odeski deputowany Anatolij Urbański.

Ukraińskie ministerstwo obrony oskarżyło Rosjan o zabicie pracowników organizacji humanitarnej

10.09.2023 19:02
Kijów oskarżył siły rosyjskie o zabicie we wschodniej Ukrainie dwójki pracowników organizacji humanitarnej, Kanadyjczyka i Hiszpanki

Trwa akcja ratownicza po piątkowym trzęsieniu ziemi w Maroku

11.09.2023 09:00
Do 2122 wzrosła w niedzielę liczba ofiar piątkowego trzęsienia ziemi w Maroku; rannych zostało 2421 osób – poinformowała marokańska telewizja

Szefowa niemieckiego MSZ z wizytą w Kijowie: Ukraina może liczyć na dalsze wsparcie w drodze do UE

11.09.2023 11:39
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena podróżowała specjalnym pociągiem z Polski. Po przyjeździe szefowa dyplomacji RFN obiecała Ukrainie dalsze wsparcie w drodze do Unii Europejskiej.