Redakcja Polska

Orlen wybuduje własną tłocznię oleju w Kętrzynie

21.09.2023 14:14
Spółka Orlen Południe podpisała umowę na budowę tłoczni oleju rzepakowego w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim. Orlen będzie wytwarzał tam rocznie 200 tysięcy ton oleju do produkcji niskoemisyjnych biopaliw.
PKN Orlen zmienił nazwę na Orlen SA, co jest spowodowane jego zakresem działalności: oprócz sprzedaży paliw, zajmuje się wydobyciem ropy i gazu po przejęciu PGNiG oraz Lotosu. W planach budowa instalacji OZE oraz produkcja zielonego wodoru.
PKN Orlen zmienił nazwę na Orlen SA, co jest spowodowane jego zakresem działalności: oprócz sprzedaży paliw, zajmuje się wydobyciem ropy i gazu po przejęciu PGNiG oraz Lotosu. W planach budowa instalacji OZE oraz produkcja "zielonego" wodoru. PKN Orlen/Mat.pras.

Zakład ma przerabiać 500 tysięcy ton rzepaku rocznie, co odpowiada jednej siódmej krajowej produkcji tego surowca. Budowa obiektu rozpocznie się w pierwszej połowie przyszłego roku i ma się zakończyć do połowy 2026 roku. Całkowity koszt budowy tłoczni to w Kętrzynie to około 850 milionów złotych.

W skład kompleksu, oprócz samej tłoczni, wejdą węzły technologiczne związane z przyjęciem surowców i ekspedycją produktów, magazynowaniem, tłoczeniem i ekstrakcją, produkcją pary technologicznej oraz oczyszczaniem ścieków.

Produkowany olej ma być wykorzystany w instalacjach w grupie Orlen. Głównym odbiorcą będzie Orlen Południe, który wytwarza biodiesel w swoim zakładzie w Trzebini. Strategia koncernu do 2030 roku przewiduje, że do końca dekady produkcja biopaliw w grupie wzrośnie dziesięciokrotnie, nawet do 3 milionów ton rocznie.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: PKN Orlen energetyka

Biały Dom wezwał Kongres do uchwalenia dodatkowych środków na pomoc Ukrainie

21.09.2023 11:33
Przegłosowanie przez Kongres dodatkowego pakietu środków na pomoc Ukrainie jest absolutnie kluczowe - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, w przeddzień wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu. Los ustawy jest niepewny wobec oporu części Republikanów.

Mariusz Błaszczak: nasi poprzednicy w zasadzie oddali połowę Polski pod okupację rosyjską, jeżeli doszłoby do ataku

21.09.2023 12:38
Poprzednicy z rządu Donalda Tuska w zasadzie oddali połowę Polski, do Wisły, pod okupację rosyjską, jeżeli doszłoby do ataku - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak w Programie I Polskiego Radia.