Redakcja Polska

Ukraiński prezydent proponuje specjalne warunki dla firm z branży zbrojeniowej

30.09.2023 11:24
Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj może zaproponować specjalne warunki firmom z branży zbrojeniowej, które będą gotowe rozwijać produkcję ze stroną ukraińską.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneGeneral Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

Wołodymyr Zełenski, przemawiając podczas międzynarodowego forum przemysłu obronnego, poinformował o utworzeniu sojuszu, do którego mogą dołączać producenci broni i sprzętu wojskowego, by "wraz z Ukrainą budować arsenał wolnego świata".

"Priorytetem dla nas jest rozwój produkcji obronnej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, produkcji amunicji, rakiet, dronów na Ukrainie we współpracy ze światowymi liderami branży" - oznajmił. 

Prezydent zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu obronnego, do którego trafią dywidendy z państwowych aktywów obronnych oraz środki ze sprzedaży skonfiskowanych rosyjskich aktywów.

Jak poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal, w wyniku rosyjskich ataków na Ukrainę uszkodzonych zostało 37 ukraińskich zakładów z branży zbrojeniowej. Sektor ten jest jednym z głównych celów rosyjskich uderzeń. 

PAP/ks

Joe Biden ogłosił nowy pakiet broni dla Ukrainy. Abramsy w drodze, wkrótce nowy system obrony powietrznej

22.09.2023 10:46
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek, podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wartości 325 mln dolarów, w tym dodatkową baterię systemu obrony powietrznej Hawk. Zapowiedzial też, że w przyszłym tygodniu do Ukrainy trafią pierwsze czołgi Abrams.

Biden zmienił zdanie? Pociski dalekiego zasięgu ATACMS mogą trafić na Ukrainę

23.09.2023 09:31
Prezydent USA Joe Biden miał obiecać prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu niewielką liczbę rakiet dalekiego zasięgu ATACMS. Mają to być zmodyfikowane systemy, które zamiast pojedynczych głowic będą  wystrzeliwać pociski kasetowe.

Prezydent Zełenski w Lublinie: dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie

24.09.2023 09:30
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że w drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził Lublin, gdzie wręczył odznaczenia państwowe polskim wolontariuszom. Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie - oświadczył.