Redakcja Polska

Biden zmienił zdanie? Pociski dalekiego zasięgu ATACMS mogą trafić na Ukrainę

23.09.2023 09:31
Prezydent USA Joe Biden miał obiecać prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu niewielką liczbę rakiet dalekiego zasięgu ATACMS. Mają to być zmodyfikowane systemy, które zamiast pojedynczych głowic będą  wystrzeliwać pociski kasetowe.
zbrojone w pociski kasetowe ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów pozwoliłyby Ukrainie na atakowanie rosyjskich stanowisk dowodzenia, magazynów amunicji i szlaków logistycznych daleko za liniami frontu
zbrojone w pociski kasetowe ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów pozwoliłyby Ukrainie na atakowanie rosyjskich stanowisk dowodzenia, magazynów amunicji i szlaków logistycznych daleko za liniami frontuForum

Według amerykańskiej telewizji NBC niewielka liczba pocisków z taktycznego systemu rakietowego armii amerykańskiej ATACMS zostanie przekazana Ukrainie w nadchodzących tygodniach. Dziennik "Washington Post" napisał natomiast, że administracja Bidena jest bliska podjęcia decyzji o dostarczeniu Ukrainie wersji pocisków dalekiego zasięgu uzbrojonych w bomby kasetowe, a nie pojedynczą głowicę.

Informując o planach przekazania Ukrainie przez USA systemów rakietowych dalekiego zasięgu amerykańskie media powołują się na wysokich ranga przedstawicieli administracji. Biały Dom, poproszony przez Polskie Radio o potwierdzenie tych doniesień, odmówił komentarza.

Precyzyjna broń

System ATACMS (Army Tactical Missile System) jest zdolny razić cele na odległość od 160 do 300 kilometrów w zależności od modyfikacji. Pozwoliłyby Ukrainie na atakowanie rosyjskich stanowisk dowodzenia, magazynów amunicji i szlaków logistycznych daleko za liniami frontu. Zalicza się go broni precyzyjnej. Pociski mogą być odpalane z wyrzutni HIMARS, które są już na Ukrainie.


Posłuchaj
00:50 12566481_1.mp3 Media: Biden obiecał Zełenskiemu ATACMS (Marek Wałkuski/IAR)

O dostarczenie ATACMS-ów władze w Kijowie prosiły Waszyngton od wielu miesięcy. USA do tej pory nie wyrażały na to zgody, tłumacząc swoją decyzję dwoma przyczynami: obawą, że Ukraina użyje tych rakiet do uderzenia w głąb Federacji Rosyjskiej oraz bezpieczeństwem własnych rezerw.

 

IAR/Marek Wałkuski

Prezydent Zełenski odpowiedział na pytanie Polskiego Radia. "Jestem wdzięczny polskiemu narodowi. To wszystko"

22.09.2023 09:20
Podczas spotkania z prezydentem Joe Bidenem w Gabinecie Owalnym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest wdzięczny narodowi polskiemu za wsparcie. Nie odpowiedział wprost na pytanie Polskiego Radia, czy nie obawia się, że traci Polskę jako przyjaciela z powodu sporu o eksport zboża.

Joe Biden ogłosił nowy pakiet broni dla Ukrainy. Abramsy w drodze, wkrótce nowy system obrony powietrznej

22.09.2023 10:46
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek, podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wartości 325 mln dolarów, w tym dodatkową baterię systemu obrony powietrznej Hawk. Zapowiedzial też, że w przyszłym tygodniu do Ukrainy trafią pierwsze czołgi Abrams.

Zbigniew Rau w Politico: będziemy nadal wspierać Ukrainę, ale musimy chronić naszych rolników

22.09.2023 12:21
Będziemy nadal wspierać Ukrainę, ale musimy chronić naszych rolników - napisał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w artykule opublikowanym w Politico. Podkreślił, że im silniejsza Polska tym bardziej może pomóc Ukrainie, by po wojnie wyłoniło się silne państwo z dynamiczną gospodarką.

Andrzej Duda nie wierzy, że spór o zboże może w istotny sposób wpłynąć na polsko-ukraińskie relacje

22.09.2023 13:45
Nie mam żadnych wątpliwości, że spór o dostarczanie ukraińskiego zboża na polski rynek jest absolutnie „odpryskowym” wycinkiem relacji polsko-ukraińskich; nie wierzę, że może na nie wpłynąć w sposób istotny - powiedział w piątek w Poznaniu prezydent Andrzej Duda.