Redakcja Polska

PGZ wybrała dostawcę systemu zarządzania walką do fregat w programie Miecznik

05.10.2023 11:11
Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z francuską firmą Thales na dostawę systemu zarządzania walką TACTICOS wraz z wybranymi sensorami, które zostaną wykorzystane przy budowie fregat w ramach programu MIECZNIK dla Marynarki Wojennej RP – poinformowało PGZ w środę.
Fregata typu Miecznik
Fregata typu Mieczniktwitter.com/krzysztof_atek

Jak podkreślono w komunikacie, dzięki zawartej umowie, fregaty MIECZNIK wyposażone zostaną w zintegrowany system misji umożliwiający realizację szerokiego zakresu zadań na morzu, w tym zabezpieczanie morskich linii komunikacyjnych i infrastruktury krytycznej.

"Kluczowym elementem wyposażenia okrętu będzie system zarządzania walką TACTICOS, odpowiedzialny za wspomaganie dowodzenia i podejmowanie decyzji" – wskazano.

Zespół prasowy PGZ wyjaśnił, że w ramach zintegrowanego systemu misji, Thales dostarczony radary Sea Master 410 Block 2 oraz NS58, a także system obserwacji i śledzenia w podczerwieni w zakresie 360° Artemis. Dodatkowo w ramach zadań zwalczania okrętów podwodnych, fregaty MIECZNIK wykorzystywać będą sonar podkilowy BlueHunter oraz sonaru holowany Captas-2, zapewniające wielopoziomową świadomość operacyjną sytuacji podwodnej.

Program Miecznik zakłada budowę trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej. Umowa między Agencją Uzbrojenia MON i konsorcjum PGZ Miecznik została podpisana w 2021 r. Okręty mają m.in. zabezpieczać szlaki żeglugowe i infrastrukturę energetyczną, a także wypełniać zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO. Wejście pierwszej fregaty MIECZNIK do służby w Marynarce Wojennej RP planowane jest na 2029 r.

Trzy fregaty Miecznik powstaną w PGZ Stoczni Wojennej we współpracy z liderami przemysłu zbrojeniowego - Babcock, MBDA, Thales UK, Remontowa Shipbuilding - w ramach kontraktu udzielonego polskiemu przemysłowi stoczniowemu.


PAP/dad

Udana operacja ukraińskich komandosów na Krymie. "Będzie ukraiński, albo bezludny"

04.10.2023 17:18
Ukraińscy komandosi desantowali się na Krymie. Zaatakowali oddziały rosyjskie, następnie wycofali się z półwyspu. To kolejna już w ostatnich tygodniach tego typu akcja ukraińskich sił specjalnych.

USA daje Ukrainie skonfiskowaną Iranowi broń. Pierwsza dostawa wkrótce trafi na front

05.10.2023 09:12
W poniedziałek w ręce Ukraińców trafiła, przekazana przez Stany Zjednoczone, pierwsza dostawa broni i amunicji skonfiskowanej Iranowi - poinformowało Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (CENTCOM). Chodzi o broń przejętą z bezpaństwowego statku w grudniu 2022 roku.