Redakcja Polska

Lotnisko Chopina obsłuży w tym roku ponad 20 milionów podróżnych

19.02.2024 18:13
Warszawskie lotnisko Chopina w tym roku chce obsłużyć 20 i pół miliona podróżnych. Byłyby to rekord w historii stołecznego portu. Dotychczasowy rekord wynosi 19 milionów pasażerów i został pobity w 2019 roku. W zeszłym roku lotnisko odprawiło ponad 18 milionów osób.
Styczeń 2024 okazał się dla stołecznego portu rekordowym pod względem liczby odprawionych pasażerów w całej historii lotniska
Styczeń 2024 okazał się dla stołecznego portu rekordowym pod względem liczby odprawionych pasażerów w całej historii lotniskaJan Lewandowski/Chopin Airport/Twitter

Z prognoz spółki PPL, która zarządza lotniskiem wynika, że rosnący ruch będzie dotyczyć zarówno połączeń regularnych, jak i czarterowych. Prezes spółki Stanisław Wojtera powiedział, że w lecie lotnisko będzie na granicy swojej przepustowości. Podkreślił, że już w zeszłym roku były problemy z wydawaniem pozwoleń na operacje z Warszawy przewoźnikom, którzy byli zainteresowani obsługą połączeń ze stolicą Polski. W tym roku może być podobnie.

W styczniu warszawskie lotnisko obsłużyło milion, trzysta tysięcy pasażerów, co także jest rekordem, jeśli chodzi o ten miesiąc. Prezes PPL wskazał, że trzeba się liczyć z większymi kolejkami i dłuższym czasem oczekiwania na odprawę. Stanisław Wojtera zaznaczył, że w czasie tak zwanego wysokiego sezonu warto się pojawić na lotnisku z dużym wyprzedzeniem.

W 2020 roku zostały wstrzymane prace nad rozbudową lotniska Chopina tak, by utrzymać jego przepustowość do czasu ewentualnego otwarcia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Od tego czasu prowadzone są takie inwestycje, jak przebudowa istniejącej przestrzeni terminala, dobudowa bramek do samodzielnej odprawy paszportowej, czy przebudowa płyt postojowych.


IAR/dad

Monachium: rozmowy o polsko-ukraińskim sporze o rolnictwo i transport

18.02.2024 14:12
Radosław Sikorski i Olha Stefaniszyna rozmawiali na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa o kwestiach, które w ostatnich miesiącach ochłodziły relacje Warszawy i Kijowa

Wyciek tajnych danych NATO o Nord Stream 2. Sprawę bada prokuratura

19.02.2024 12:32
Prokuratura w Niemczech zajmie się wyciekiem informacji na temat lokalizacji okrętów podwodnych NATO przy transferze dokumentów do Nord Stream 2 AG, spółki Gazpromu odpowiedzialnej za sporny gazociąg. O sprawie poinformował dziennik Bild.