Redakcja Polska

Czechy: wydatki na obronność mniejsze niż zakładano

13.05.2024 13:05
Czechy wydały w ubiegłym roku na obronność mniej niż zakładano. Minister Jana Černochová wyjaśniła w Czeskiej Telewizji, że część pieniędzy przesunięto na tegoroczne projekty strategiczne
Audio
  • Czechy: wydatki na obronność mniejsze niż zakładano [posłuchaj]
Czechy wydały w ubiegłym roku na obronność mniej niż zakładano
Czechy wydały w ubiegłym roku na obronność mniej niż zakładanoMartin Hibberd/ Shutterstock

Wydatki ministerstwa obrony wyniosły około stu miliardów koron, co stanowi równowartość ponad siedemnastu miliardów złotych. To 1,37 procent czeskiego PKB. W tym roku wydatki mają wzrosnąć do dwóch procent - zgodnie ze zobowiązaniami w ramach NATO oraz ustawą, która weszła w życie w Czechach na początku roku. 

Zwiększenie wydatków będzie wiązało się między innymi z rozpoczętymi procesami akwizycji samolotów wielozadaniowych F-35 i bojowych wozów piechoty CV-90. Do końca roku resort obrony ma też zdecydować o zakupie nowych czołgów. Ponadto Czesi chcą zaliczyć do wydatków na obronność niektóre inwestycje w infrastrukturę.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Czechy wojsko

Wzrost progu minimalnych wydatków w NATO do 3 procent. Radosław Sikorski: to nie jest stanowisko rządu

06.05.2024 09:40
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że prezydent Andrzej Duda nie uzgadniał z rządem propozycji podniesienia do 3 procent PKB minimalnych wydatków obronnych w NATO. W wywiadzie dla Polskiego Radia szef polskiej dyplomacji ocenił, że podniesienie tego progu mogłoby posłużyć Donaldowi Trumpowi do podważania zobowiązań, wynikających z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego.

Szef brytyjskiej dyplomacji apeluje o zwiększenie wydatków NATO na obronność

09.05.2024 14:38
Szef brytyjskiej dyplomacji ponownie apeluje, by państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność. Lord David Cameron mówił, że powinna to być część twardszego kursu w dzisiejszym, pełnym zagrożeń świecie.