Redakcja Polska

Rosyjskie drony uderzyły obiekty energetyczne na Ukrainie. Polska awaryjnie przesyła prąd

18.05.2024 12:57
Rosjanie zaatakowali dronami w nocy z piątku na sobotę obiekty infrastruktury energetycznej w dwóch regionach wschodniej i środkowej Ukrainy. Na prośbę Kijowa do kraju sprowadzono awaryjnie prąd z Polski, Rumunii i Słowacji - poinformowała agencja Ukrinform.
Charków: mężczyzna przed swoim domem, w tle dym z pożaru wywołanego rosyjskim nalotem
Charków: mężczyzna przed swoim domem, w tle dym z pożaru wywołanego rosyjskim nalotemPAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Ministerstwo energetyki Ukrainy wyjaśniło na Facebooku, że drony okupantów zaatakowały w nocy obiekty energetyczne w obwodach połtawskim i charkowskim. Nie ma ofiar śmiertelnych. Na miejscu trwają prace naprawcze.

Resort dodał, że na prośbę Kijowa przeprowadzono awaryjne dostawy prądu z trzech krajów sojuszniczych.

W ostatnich dniach potrzeby ukraińskich konsumentów zaspokajane były produkcją własną oraz komercyjnym importem energii, jednak w godzinach wieczornych obowiązywały w kraju pewne obostrzenia.

W sobotę wieczorem w godzinach 19-24 we wszystkich regionach Ukrainy planowane są ograniczenia dostaw prądu dla odbiorców przemysłowych. Na razie nie przewiduje się odłączenia odbiorców w gospodarstwach domowych - podał Ukrinform.

Na dzień ten prognozowany jest import energii elektrycznej w ilości 20 411 megawatogodzin i brak eksportu energii - dodała agencja. 


IAR/PAP/dad

Ukraina zainteresowana polskimi firmami specjalizującymi się w rehabilitacji

18.05.2024 15:00
Ukraina jest zainteresowana współpracą z polskimi firmami medycznymi, szczególnie tymi, które specjalizują się w rehabilitacji i protezowaniu – zadeklarowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na spotkaniu z Misją Gospodarczą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Kijowie.

Ukraina odrzuca propozycję rozejmu olimpijskiego w obawie, że mogłoby to pomóc Rosji

18.05.2024 09:43
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla AFP odrzucił wezwanie do zawarcia rozejmu olimpijskiego. Ukraiński przywódca obawia się, że mogłoby to pomóc Rosji w przemieszczeniu wojsk.