Redakcja Polska

Światowy Dzień Pszczół. Polski start-up chce chronić owady przed groźną chorobą

20.05.2024 12:22
Muszą odwiedzić kilka milionów kwiatów, by zebrać nektar na kilogram miodu, a każda z nich w ciągu całego życia wyprodukuje płaską łyżeczkę tego produktu. Dziś Światowy Dzień Pszczół. To od pracy tych owadów zależy trzy czwarte produkcji żywności w Europie.
20 maja obchodzony jest Dzień Pszczół
20 maja obchodzony jest Dzień Pszczółshutterstock

Jednym z wyzwań, z którymi mierzą się pasieki, jest groźna choroba pszczół zwana warrozą. Powoduje duże straty w pszczelich rodzinach. Marian Surowiec wraz z wnuczką Oliwią Myczkowską wymyślili urządzenie, które ma chronić owady przed pasożytem wywołującym te chorobę. Urządzenie wytwarzające ultradźwięki to ekologiczna alternatywa dla środków chemicznych. Pomysłodawcy po kilku latach badań są pewni, że jest to "bardzo dobra metoda". - Te środki, które wykorzystują pszczelarze, środki chemiczne, one działają na pasożyty, które znajdują się na zewnątrz plastra pszczelego. Natomiast na 10 sztuk pasożytów, tylko dwa są na plastrach, osiem pasożytów znajduje się pod za sklepem, w komórce i żadna chemia, praktycznie, nie działa na 80 procent tego pasożyta, a ultradźwięki to robią - wyjaśnił Marian Surowiec.

Oliwia Myczkowska stwierdziła, że wraz z dziadkiem tworzy start-up międzypokoleniowy. - Wszyscy nam na początku mówili, że ja jestem za młoda, a mój dziadek za stary, żeby tworzyć takie przedsięwzięcie, ale chcemy inspirować, żeby spełniać swoje marzenia, próbować - wskazała. Dodała, że wpadła na ten pomysł z dziadkiem, gdy miała 13 lat, a on 71.

Oliwia Myczkowska przekazała, że pszczelarze uczą się tego nowego rozwiązania, bo rodzinna firma dopiero wchodzi na rynek. - Na początku skupialiśmy się przede wszystkim na badaniach naukowych i uzyskaniu patentu, co nam się udało, więc teraz, wraz z programem Akces NCBR komercjalizujemy już nasze urządzenie i sprzedajemy je do pszczelarzy - poinformowała.

"Pracowity jak pszczoła"

Nie bez powodu mawia się: "pracowity jak pszczoła". Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje, że do wytworzenia kilograma miodu potrzebna jest praca całego życia około 350-400 pszczół. Pszczoła robotnica żyje przeciętnie od czterech do sześciu tygodni, a matka pszczela, zwana królową, średnio trzy-cztery lata.

Statystycznie od jednej rodziny pszczelej odbiera się 15-20 kilogramów miodu. To nadwyżka, która zostaje po produkcji na własne potrzeby owadów. Jednego dnia wszystkie robotnice z pszczelej rodziny wykonują łącznie ponad 150 tysięcy lotów. Prędkość ich lotu to około 30 kilometrów na godzinę, a na krótkich odcinkach nawet 40 kilometrów na godzinę.

Według rejestrów weterynaryjnych pszczelarstwem w Polsce zajmuje się 97 tysięcy osób.


IAR/dad

Lotnisko Chopina idzie na rekord w 2024 roku. Ponad 1,5 miliona podróżnych w kwietniu

17.05.2024 15:41
Z Lotniska Chopina w Warszawie w kwietniu br. skorzystało ponad 1 mln 588 tys. pasażerów, a od początku br. odprawiono prawie 5,9 mln osób - podał w piątek stołeczny port.

Ukraina zainteresowana polskimi firmami specjalizującymi się w rehabilitacji

18.05.2024 15:00
Ukraina jest zainteresowana współpracą z polskimi firmami medycznymi, szczególnie tymi, które specjalizują się w rehabilitacji i protezowaniu – zadeklarowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na spotkaniu z Misją Gospodarczą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Kijowie.

25 lat Polski w NATO. Szefowa Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej: zainteresowanie wojskiem nie słabnie

20.05.2024 11:03
Współczesne Wojsko Polskie to najnowsze technologie obronne, ale przede wszystkim ludzie, którzy jak ich przodkowie całym sercem oddani Ojczyźnie. Właśnie ten ludzki wymiar prezentuje instytucja Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.