Redakcja Polska

NBP wprowadza nowa kolekcjonerską monetę - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

22.05.2024 12:22
Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę zatytułowaną "Opactwo Benedyktynów w Tyńcu". Okolicznościowa pięciozłotówka została wyemitowana w ramach popularnej wśród kolekcjonerów serii "Odkryj Polskę".
Okolicznościowa moneta NBP
Okolicznościowa moneta NBPŹródło: NBP

Moneta została wybita w standardzie obiegowym. Na ozdobnym rewersie znajduje się wizerunek klasztoru w Tyńcu. NBP przypomina, że opactwo benedyktyńskie w Tyńcu, założone w 1044 roku, jest najstarszym istniejącym klasztorem w Polsce. Najstarsze zachowane części klasztoru pochodzą z przełomu 11. i 12. wieku.

Osoby zainteresowane monetą mogą ją nabyć we wszystkich oddziałach okręgowych NBP w jej cenie nominalnej wynoszącej 5 złotych. Nakład monety wynosi do miliona sztuk.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: NBP numizmatyka monety

Ukraina zainteresowana polskimi firmami specjalizującymi się w rehabilitacji

18.05.2024 15:00
Ukraina jest zainteresowana współpracą z polskimi firmami medycznymi, szczególnie tymi, które specjalizują się w rehabilitacji i protezowaniu – zadeklarowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na spotkaniu z Misją Gospodarczą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Kijowie.

Światowy Dzień Pszczół. Polski start-up chce chronić owady przed groźną chorobą

20.05.2024 12:22
Muszą odwiedzić kilka milionów kwiatów, by zebrać nektar na kilogram miodu, a każda z nich w ciągu całego życia wyprodukuje płaską łyżeczkę tego produktu. Dziś Światowy Dzień Pszczół. To od pracy tych owadów zależy trzy czwarte produkcji żywności w Europie.

Dokąd najczęściej Polacy jeżdżą do sezonowej pracy? Czechy na podium

20.05.2024 14:24
Polacy emigrując do pracy sezonowej najczęściej wybierają kraje takie jak Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia - przekazano w poniedziałkowym raporcie Personnel Service. Dodano, że zarobki w tych krajach mogą sięgać 19 tys. zł miesięcznie.