Redakcja Polska

Ukraina w obliczu problemów z dostawami prądu. Zimą może być dostępny jedynie kilka godzin na dobę

14.06.2024 14:11
Zimą w ukraińskich domach prąd dostępny może być jedynie kilka godzin na dobę - zapowiada ukraiński dostawca energii elektrycznej. Ukraiński system generowania i przesyłu prądu boryka się z głębokim kryzysem, spowodowanym rosyjskimi atakami.
Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa w Europie, została zajęta przez siły rosyjskie 4 marca ubiegłego roku.
Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa w Europie, została zajęta przez siły rosyjskie 4 marca ubiegłego roku.Ihor Bondarenko/ Shutterstock

O prawdopodobnych długotrwałych przerwach w dostawach prądu zimą poinformował w Forbes Ukraina Serhij Kowałenko - szef firmy Yasno wchodzącej w skład ukraińskiego holdingu DTEK - największej ukraińskiej spółki energetycznej. Jak zaznaczył, 5-6 godzin prądu dziennie to realistyczna prognoza. Dodał, że może być lepiej, ale to zależy od tego, ile infrastruktury energetycznej uda się odnowić.

Powtarzające się rosyjskie ataki za pomocą rakiet i dronów zniszczyły, bądź poważnie uszkodziły nawet około 80 procent ukraińskich elektrociepłowni, ale też duże elektrownie wodne. Do codziennych przerw w dostawach prądu dochodzi już obecnie, ale zimą mogą się one zwiększyć w związku ze spadkiem temperatur.

Ukraiński koncern energetyczny Ukrenergo poinformował, że ze względu na problemy w systemie dziś zostanie zaimportowane wyjątkowo dużo energii z zagranicy.


IAR/dad

Donald Trump znów krytykuje pomoc USA dla Ukrainy

14.06.2024 10:10
Donald Trump znów krytykuje pomoc wojskową Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. Podczas spotkania w Kongresie były prezydent przekonywał, że zamiast wspierać Ukrainę, należy podnieść żołd amerykańskim żołnierzom.

50 mld dolarów zamrożonych rosyjskich aktywów trafi do Ukrainy. Sikorski: duży krok w dobrą stronę

14.06.2024 11:06
Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił w piątek, że decyzja Grupy G7 o przeznaczeniu 50 mld USD z zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie, to duży krok w dobrą stronę i kluczowa decyzja. "Zachód musi nadal wspierać Ukrainę tym, co niezbędne - bronią i środkami na odbudowę" - dodał.

Polskie wojska cybernetyczne otrzymały swój sztandar. "Są tak samo ważne, jak czołgi"

14.06.2024 13:42
Dowództwo Komponentu Wojsk Ochrony Cyberprzestrzeni z wojskowym sztandarem. Został wręczony podczas uroczystości na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie.