Redakcja Polska

Korea Płn. i Rosja podpisały umowę obejmującą wzajemną pomoc militarną

19.06.2024 12:50
Traktat o wszechstronnym partnerstwie strategicznym, podpisany w środę przez Rosję i Koreą Północną w trakcie wizyty Władimira Putina w Pjongjangu, zawiera klauzulę o wzajemnej obronie, zgodnie z którą obie strony mają udzielić sobie nawzajem wsparcia w przypadku agresji z zewnątrz.
Władimir Putin wybiera się do Korei Północnej
Władimir Putin wybiera się do Korei PółnocnejAA/ABACA/Abaca/East News

"Podpisana dziś umowa o wszechstronnym partnerstwie strategicznym przewiduje m.in. wzajemną pomoc w przypadku agresji na jedną ze stron tej umowy" - powiedział rosyjski dyktator po trwających około dwóch godzin rozmowach z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w Pjongjangu.

Putin oznajmił również, że Rosja nie wyklucza rozwijania współpracy wojskowo-technicznej z Koreą Północną w ramach tego porozumienia - przekazały rosyjskie media, podkreślając, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych zajęły dużą część spotkania.

Kreml zapowiadał wcześniej, że przygotowano nowy "fundamentalny dokument", który ma służyć jako podstawa stosunków między oboma krajami.

Przywódca Korei Płn. miał oświadczyć, że porozumienie ma "charakter pokojowy i obronny".

Rosja i Korea Północna podpisały również umowy o współpracy w dziedzinach opieki zdrowotnej, edukacji medycznej i nauki - podały rosyjskie media państwowe, powołując się na stronę internetową Kremla.

"Sprzeciwiamy się praktyce stosowania sankcji i ograniczeń motywowanych politycznie. Takie bezprawne działania tylko podważają globalny system gospodarczy i polityczny" - powiedział Putin na zakończenie spotkania z Kim Dzong Unem.

W 2022 roku, po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę, stosunki między Moskwą a Pjongjangiem uległy zacieśnieniu, głównie w związku z sankcjami Zachodu nałożonymi na Moskwę i próbami obchodzenia tych ograniczeń przez stronę rosyjską.

Stany Zjednoczone i Korea Południowa oskarżyły władze w Pjongjangu o przekazywanie Rosji broni w celu wykorzystania jej podczas wojny na Ukrainie. Rosja i Korea Północna odrzuciły te zarzuty. W ubiegłym roku kraje te zapowiedziały pogłębienie współpracy militarnej podczas wizyty Kima we Władywostoku, gdzie we wrześniu spotkał się z Putinem.

Resort obrony Korei Południowej oszacował pod koniec lutego br., że od czasu tamtego spotkania Korea Płn. wysłała do Rosji około 6,7 tys. kontenerów z amunicją.

W ocenie ekspertów, w zamian za wsparcie militarne Korea Północna otrzymuje rosyjskie technologie niezbędne do rozwoju programu rakietowego i nuklearnego, co stanowi złamanie sankcji ONZ nałożonych na Pjongjang.

Czerwcowa podróż to pierwsza wizyta Putina w Korei Płn. od lipca 2000 roku, gdy przeprowadził rozmowy z ówczesnym przywódcą Kim Dzong Ilem, ojcem Kim Dzong Una.


PAP/ho


Ukraińskie drony atakują cele na Krymie. Ekspert: przygotowują teren dla działań samolotów F-16

17.06.2024 13:52
Ataki ukraińskich dronów na okupowany przez Rosję Krym i na Most Kerczeński mają doprowadzić do osłabienia rosyjskiej obrony powietrznej, aby przygotować teren dla działań samolotów F-16, które wkrótce ma otrzymać Ukraina - powiedział portalowi Business Insider (BI) holenderski analityk Frederick Mertens.

Szczyt pokojowy w Szwajcarii. Ukraińscy eksperci w większości zadowoleni z ustaleń

17.06.2024 16:46
W Kijowie przeważają pozytywne oceny zakończonego wczoraj w Szwajcarii szczytu na rzecz pokoju na Ukrainie. Zgromadził on ponad 80 krajów świata, oprócz Rosji i Chin. Przyjęto na nim rezolucję dotyczącą bezpieczeństwa żywnościowego, nuklearnego i wymiany jeńców. Szczyt, mimo, że nie przyniósł wymiernych rezultatów, to, według wielu opinii, może stać się początkiem procesu rozmów.

Ukraińska prokuratura: Rosjanie mają rozkaz zabijania jeńców

18.06.2024 18:55
Rosyjscy żołnierze dostali rozkaz zabijania ukraińskich jeńców. Tak twierdzi prokuratura Ukrainy.

Polacy boją się rosyjskich cyberataków. Sondaż nie pozostawia złudzeń

19.06.2024 10:22
Polskie wojsko, policja i straż graniczna bronią naszej wschodniej granicy, a tymczasem wszyscy jesteśmy narażeni na różne ataki hybrydowe. Czy boimy się cyberataków ze strony rosyjskich hakerów? Okazuje się, że tego typu obawy ma 73 proc. badanych Polaków - pisze w środę "Super Express".