Redakcja Polska

TAURON zakończył budowę kolejnej elektrowni słonecznej

18.01.2022 12:28
TAURON zakończył budowę kolejnej elektrowni słonecznej w gminie Choszczno, w województwie zachodniopomorskim. Instalacja Choszczno II o mocy 8 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 3,5 tysiąca gospodarstw domowych. To trzecia i jednocześnie największa farma fotowoltaiczna w Grupie TAURON.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay/blickpixel

Elektrownia fotowoltaiczna Choszczno II w województwie zachodniopomorskim jest drugą tego typu instalacją w tym miejscu. W lutym zeszłego roku TAURON oddał bowiem do użytku elektrownię Choszczno I o łącznej mocy 6 MW.

Za realizację farmy fotowoltaicznej Choszczno II odpowiedzialna jest spółka TAURON Zielona Energia, rozwijająca w Grupie odnawialne źródła energii. Najnowsza inwestycja składa się z ponad 17 tysięcy modułów i ma powierzchnię 13 hektarów.

Wyprodukowana w tym miejscu energia zaspokoi potrzeby około 3,5 tysięcy klientów. Łącznie na elektrownię Choszczno II składa się osiem mniejszych instalacji pod nazwą Stradzewo 7-14, każda o mocy 1 MW. Prace budowlane trwały od lutego do połowy grudnia 2021 roku, a budżet projektu wyniósł prawie 21 milionów złotych.

W trakcie budowy farmy ułożono ponad 100 kilometrów kabli, w tym około 80 kilometrów kabli prądu stałego, około 4,5 kilometrów kabli prądu zmiennego, a także około 20 kilometrów kabli średniego napięcia, pozwalających wyprowadzić wyprodukowaną energię z instalacji do sieci. Dodatkowo do budowy konstrukcji stalowych pod moduły fotowoltaiczne zużyto około 250 ton materiału. Po zakończeniu prac oraz uzyskaniu niezbędnych zgód i certyfikatów farmę będzie eksploatowała spółka TAURON Ekoenergia

Pod koniec 2020 roku TAURON zakończył budowę farmy fotowoltaicznej w Jaworznie o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy TAURON - TAURON PV. Program ten zakłada budowę instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 150 MW.

W lutym 2021 roku TAURON uruchomił z kolei farmę fotowoltaiczną Choszczno I. Farma ta o mocy 6 MW zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2,5 tysiąca gospodarstw domowych. Na tę farmę składa się ponad 16 tysięcy modułów fotowoltaicznych.


IAR/da

Obligacje skarbowe biją rekordy. Zainteresowanie największe w historii

17.01.2022 15:52
W 2021 r. Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje oszczędnościowe o wartości 43,3 mld zł. To najwyższa w historii sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych. Tylko w grudniu sprzedano obligacje warte prawie 3,5 mld zł.

Polska europejskim liderem wzrostu zatrudnienia. "Rynek pracy szybko się odrodził"

17.01.2022 15:24
- Biorąc pod uwagę wskaźniki notowane w czwartym kwartale 2019 r., czyli z okresu sprzed pandemii, zatrudnienie - w okresie kryzysu wywołanego przez COVID-19 - spośród wszystkich krajów UE najmocniej, bo o 2,4 pkt proc. wzrosło w Polsce - zauważa ekspert ds. rynku pracy z Personnel Service Krzysztof Inglot.