Polskie Radio
Section05
fotowoltaika

Moduły termoelektryczne: kosmiczna technologia zapewni prąd w domach?

Energia jest niezbędna nie tylko do rozwoju naszej cywilizacji, ale wręcz do utrzymania jej na obecnym poziomie. Jednak wciąż w większości powstaje w wyniku spalania paliw kopalnych, co ma katastrofalny wpływ nie tylko na nasz klimat, ale i na nasze zdrowie, a pośrednio – także na zawartość naszych portfeli. Jednak jest nadzieja na zmianę: naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzyli moduły termoelektryczne, które mogą doprowadzić do przełomu w tej dziedzinie. Na czym polega ich wyjątkowość?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA fotowoltaika prąd ekologia ekonomia wynalazek Witold Lazar Trójka

Kongres "ESG Polska Moc Biznes" to nowe spojrzenie na ekologię, energetykę i funkcje społeczne firm

Kongres "ESG Polska Moc Biznesu", który odbędzie się 7 listopada w Warszawie na PGE Stadionie Narodowym ma pokazać firmom i społeczeństwu, jak wiele w światowym biznesie znaczą pojęcia pod skrótem ESG. Chodzi o transparentne funkcjonowanie na poziomie społecznym, dbanie o środowisko oraz tworzenie przyjaznej przestrzeni dla różnego typu pracowników - powiedziała Agata Śmieja, jedna z organizatorek Kongresu, w audycji 'Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Fit for 55 ekologia zielona energia OZE energetyka fotowoltaika ngo

Dzięki panelom i sztucznej inteligencji Zduńska Wola oszczędza prąd

Sztuczna inteligencja zbada stopień zużycia energii w szkołach i przedszkolach w Zduńskiej Woli. Podpowie również, w jaki sposób najkorzystniej wykorzystać tę energię, aby zmniejszyć rachunki za prąd. Już wcześniej w tym mieście pomyślano także o innych sposobach oszczędzania energii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo fotowoltaika oszczędzanie energii energia elektryczna rachunki szkoła Piotr Łodej Trójka

Czy polska gospodarka zarobi na ekologicznej transformacji UE? Tak twierdzą eksperci PIE

Polski przemysł zyska na zielonej transformacji - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócili uwagę, że wartość naszego eksportu akumulatorów elektrycznych w ub.r. wyniosła 8,7 mld dol., co dało Polsce drugie, po Chinach, miejsce na świecie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE ekologia Fit for 55 fotowoltaika elektrownie wiatrowe elektrownie wodne samochody elektryczne baterie

Ekspert od OZE: firmy doceniły jak duże oszczędności mają gospodarstwa domowe z paneli słonecznych i same dużo w nie inwestują

Fotowoltaika może pomóc przetrwać Polsce i Europie kryzys energetyczny. Już w te wakacje były takie dni gdy przydomowe instalacje produkowały aż 35 procent, całości wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej. Co daje duże oszczędności także dla tradycyjnych elektrowni, które mogły dzięki temu mniej wydawać na źródła energii, za to gromadzić na zimę zapasy węgla - powiedział Bogdan Szymański, wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE energia elektryczna energetyka fotowoltaika ekologia