Redakcja Polska

Rynek pracy. Uchodźcy z Ukrainy podejmują pracę w Polsce

31.05.2022 13:02
W całym kraju dzięki uproszczonym procedurom zatrudnienie znalazło około 180 tysięcy Ukraińców. Poinformowała o tym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Audio
  • Uchodźcy z Ukrainy znajdują pracę w Polsce - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Praca dla Ukraińców
Praca dla UkraińcówFoto: PAP/ Adam Warżawa

Najwięcej Ukraińców pracuje w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i na Dolnym Śląsku. Jak mówi minister Maląg, nasz rynek pracy jest w stanie przyjąć kolejnych pracowników. Rząd przygotowuje ułatwienia, które pomogą uchodźcom w znalezieniu pracy w Polsce. Zostaną też wprowadzone ułatwienia związane z nauką języka polskiego. Według szefowej resortu takie rozwiązanie jest konieczne, aby uchodźcy mogli podejmować pracę w swoim zawodzie. Organizowane będą również szkolenia dla przedstawicieli branży medycznej, między innymi lekarzy, pielęgniarek i położnych.

W połowie marca weszła w życie rządowa specustawa, która uprościła procedurę zatrudniania obywateli Ukrainy. Obecnie zgodnie w przepisami ustawy mogą oni wykonywać pracę w Polsce bez dodatkowego obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Wystarczy, że pracodawca w ciągu 14 dni powiadomi urząd pracy o zatrudnieniu takiej osoby.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że niemal połowa uchodźców z Ukrainy to dzieci i nastolatkowie,  48 proc. to pełnoletnie kobiety, a jedynie niespełna 5 proc. stanowią pełnoletni mężczyźni. Jak zauważa resort rodziny, dysproporcja w liczbie kobiet i mężczyzn ma swoje odzwierciedlenie również w danych dotyczących zatrudnienia. Spośród 180 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych na podstawie uproszczonej procedury, niemal 117 tys. to kobiety.

Cudzoziemcy najczęściej są zatrudniani do prostych prac, a także w branży usługowej i przemyśle. Resort pracy zaznacza, że zaobserwować można odpływ pracowników wykonujących pracę w rolnictwie – w pierwszych czterech miesiącach tego roku liczba ta była dwukrotnie mniejsza, niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Natomiast korzystniej wygląda napływ do pracy w Polsce specjalistów.

IAR/ep

 

Ilu uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w Polsce? Resort podaje nowe dane

19.04.2022 14:09
Już prawie 70 tysięcy obywateli Ukrainy, którzy trafili do Polski uciekając przed wojną, znalazło pracę w naszym kraju - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Od wybuchu wojny w Polsce pracę podjęło 100 tysięcy Ukraińców

28.04.2022 14:12
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że od momentu wybuchu wojny w Polsce pracę podjęło 100 tysięcy Ukraińców. Minister razem z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Pawłem Szefernakerem odwiedziła firmę Tago w Radzyminie, w której pracują obywatele Ukrainy.

Ukraińcy na polskim rynku pracy. Zatrudnienie znalazło już 100 tysięcy uchodźców

05.05.2022 10:30
Czwartkowa "Rzeczpospolita" pisze, że coraz większa grupa ukraińskich uchodźców znajduje zatrudnienie nad Wisłą - do tej pory pracę znalazło 100 tysięcy uchodźców. Niestety, niemal połowa z nich wykonuje jedynie proste prace - czytamy.