Redakcja Polska

Od wybuchu wojny w Polsce pracę podjęło 100 tysięcy Ukraińców

28.04.2022 14:12
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że od momentu wybuchu wojny w Polsce pracę podjęło 100 tysięcy Ukraińców. Minister razem z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Pawłem Szefernakerem odwiedziła firmę Tago w Radzyminie, w której pracują obywatele Ukrainy.
Audio
  • Od wybuchu wojny pracę w Polsce podjęło 100 tysięcy Ukraińców. Materiał Katarzyny Ingram (IAR)
Uchodźcy z Ukrainy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Hrebennem
Uchodźcy z Ukrainy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w HrebennemPAP/Wojtek Jargiło

Marlena Maląg mówiła, że specustawa umożliwia Ukraińcom łatwy dostęp do polskiego rynku pracy. - Obywatele Ukrainy mogą skorzystać ze szkoleń - przede wszystkim chodzi o naukę języka polskiego, mogą korzystać ze staży przekwalifikujących, z bonów stażowych, z bonów zatrudnieniowych. Mogą także korzystać z różnych form aktywizacji, która jest przygotowana przez publiczne służby zatrudnienia - powiedziała minister. Dodała, że także pracodawcy, którzy zatrudniają osoby bezrobotne, mogą korzystać z odpowiedniego wsparcia.

Paweł Szefernaker powiedział, że Sejm wczoraj uchwalił przedłużenie o 60 dni pomocy dla Polaków, którzy przyjęli pod swój dach obywateli Ukrainy. Jak dodał, rząd przekazał samorządom na te świadczenia 430 mln złotych, a na wszystkie inne świadczenia samorządy otrzymały ponad miliard 120 milionów.

Ostatniej doby liczba osób wjeżdżających z Ukrainy do Polski przekroczyła 3 miliony. Wiceminister mówił, że około miliona 600 tysięcy obywateli Ukrainy będzie chciało zostać w Polsce. - Z tego miliona 600 tysięcy osób, które przybywają w Polsce z zamiarem dłuższego pobytu, około 600 tysięcy to są osoby, które przebywają u polskich rodzin, które, szacujemy, będą wnioskowały o 40 złotych za dzień pomocy. Około 200 tysięcy to są osoby, które przebywają w ośrodkach zakwaterowania zbiorowego. A kolejne 800 tysięcy to są osoby, które się zaadoptowały, które wynajęły mieszkania, albo mieszkają u ukraińskich rodzin przebywających w Polsce - powiedział wiceminister.

Wiceminister mówił, że specjalny zespół rządowo-samorządowo w najbliższych tygodniach wypracuje kolejne rozwiązania systemowe, które ułatwią adaptacji osobom z Ukrainy w Polsce.

Właściciel Tago oraz kilku hoteli Tadeusz Gołębiewski przekazał, że we wszystkich jego firmach zatrudnionych jest 1500 osób, w tym 360 Ukraińców. - Tutaj praca jest bardzo prosta, nie muszą znać języka, wystarczy, że chcą pracować. Wynagrodzenie jest podobne, do tego, które otrzymują polscy pracownicy - zapewnił.

Ocenił, że w jego przedsiębiorstwach może zatrudnienie znaleźć jeszcze więcej pracowników, szczególnie w hotelach z uwagi na rozpoczynający się sezon.


IAR/PAP/dad

Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionami - zapewnia szef sojuszu

28.04.2022 12:50
Szwecja i Finlandia zostaną powitane w NATO z otwartymi ramionami - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckim. Podkreślił, że decyzja o członkostwie należy przede wszystkim do tych krajów, ale jeśli się zdecydują, sojusznicy szybko powitają ich w NATO. Po napaści Rosji na Ukrainę pod koniec lutego przedstawiciele władz Szwecji i Finlandii mówili o przygotowaniach do członkostwa w Sojuszu.

Brytyjskie media: Polska jest teraz jest prawdziwym liderem wolnej Europy

28.04.2022 13:00
Polska zdecydowaną postawą w odpowiedzi na rosyjską inwazję zawstydziła europejskie potęgi, Niemcy i Francję, które w tej sytuacji okazały słabość, i to ona wyrosła na lidera - pisze w czwartek na łamach "Daily Telegraph" publicysta tej gazety Con Coughlin.

"Nie idź na skróty” – to hasło pierwszego marszu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino

28.04.2022 13:51
Marsz odbędzie się 18 maja, w 78. rocznicę bitwy. Inicjatywa marszu to współczesne opowiedzenie, w formie trekkingu, dramatycznej historii bitwy stoczonej z Niemcami w 1944 roku.