Redakcja Polska

Ilu uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w Polsce? Resort podaje nowe dane

19.04.2022 14:09
Już prawie 70 tysięcy obywateli Ukrainy, którzy trafili do Polski uciekając przed wojną, znalazło pracę w naszym kraju - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 
Uchodźcy z Ukrainy mogą szukać ofert pracy także w specjalnych punktach informacyjnych w polskich miastach
Uchodźcy z Ukrainy mogą szukać ofert pracy także w specjalnych punktach informacyjnych w polskich miastachPAP/ Adam Warżawa

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zwróciła uwagę, że ustawa o pomocy Ukrainie daje obywatelom tego kraju swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. - Ta ustawa daje obywatelom Ukrainy możliwość legalnego pobytu na terenie Polski na 180 dni. Ten legalny pobyt jest związany także z dostępem do rynku pracy - podkreśliła Marlena Maląg.

Dostęp do programów pośrednictwa i szkoleń

Dodała, że obywatele Ukrainy mają możliwość zarejestrowania się w urzędach pracy i korzystania z instrumentów aktywizacji zawodowej takich, jak pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe czy szkolenia. Mogą też szukać pracy przez stronę internetową www.pomagamukrainie.gov.pl i przez portal zielona linia.


Marlena Maląg zaznaczyła, że pracodawca musi w ciągu 14 dni od zatrudnienia Ukraińca powiadomić właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

Mazowsze, Wielkopolska i Dolny Śląsk najpopularniejsze

Najwięcej obywateli Ukrainy podjęło pracę w województwie mazowieckim, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Prawie połowa Ukraińców wykonuje prace proste. 8,5 procent stanowią pracownicy biurowi, a 4 procent to specjaliści. Około 14 procent to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, a ponad 10 procent osób to pracownicy usług i sprzedawcy.

Od początku rosyjskiej wojny na Ukrainie, z terenu naszego wschodniego sąsiada przybyło do Polski około 2,816 miliona osób. Tylko w niedzielę granicę z Polską przekroczyło 17,3 tysiąca uchodźców.


IAR/dad

Mateusz Morawiecki we Lwowie apeluje do KE: niech fundusz solidarności z Ukrainą zacznie wreszcie działać

19.04.2022 13:58
Apeluję do Komisji Europejskiej, żeby fundusz solidarnościowy z Ukrainą zaczął wreszcie działać, żeby pojawiły się nowe pieniądze, a nie środki przesuwane z jednej szuflady do drugiej - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas wizyty we Lwowie, gdzie dzięki współpracy polskich i ukraińskich władz powstało miasteczko kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych.

79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

19.04.2022 14:05
Powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, była to odpowiedź na niemiecką akcję ostatecznej likwidacji getta.