Redakcja Polska

II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii. Polskie „mini Davos” powraca do Berna

24.09.2022 11:30
Już po raz drugi w stolicy Konfederacji spotkają się na zaproszenie Ambasady RP w Bernie przedsiębiorcy, naukowcy, eksperci i urzędnicy z Polski i Szwajcarii, aby dyskutować o zacieśnianiu dwustronnej współpracy. Szczególnie silna będzie reprezentacja samorządowców. II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii odbędzie się w dniach 3 i 4 października w Bernie.   
Barwy narodowe Szwajcarii
Barwy narodowe SzwajcariiGlow Images/East News

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Forum pokazała, że taka platforma spotkań i dialogu jest niezwykle potrzebna, gdyż niewykorzystany jeszcze potencjał współpracy polsko-szwajcarskiej jest ogromny – mówi Ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska. W tym roku szczególnie istotnymi tematami dyskusji będą zaawansowane technologie i innowacje, którym poświęcony będzie cały drugi dzień Forum. Pierwszego dnia omawiana będzie kondycja współczesnej gospodarki, współpraca polsko-szwajcarska, jak również bardzo obiecująca sfera dwustronnych relacji, jaką jest współpraca między samorządami. Liczni uczestniczący w Forum samorządowcy rozmawiać będą m.in. o nowych polsko-szwajcarskich partnerstwach miast i gmin. 

Pierwsze Polskie Forum Gospodarcze w Szwajcarii odbyło się w berneńskim centrum konferencyjnym „Kursaal” we wrześniu 2021 roku, od razu stając się ważnym wydarzeniem w relacjach polsko-szwajcarskich, o czym świadczy ogromne zainteresowanie drugą edycją. W Forum uczestniczyć będą polscy wiceministrowie spraw zagranicznych oraz rozwoju i technologii, a także szefowe szwajcarskich federalnych urzędów ds. innowacji i gospodarki.

Wykład inauguracyjny wygłosi dyrektor najważniejszego szwajcarskiego think tanku. Kilkudziesięciu mówców dyskutować będzie w ramach siedmiu sesji tematycznych o przyszłości światowej gospodarki i współpracy polsko-szwajcarskiej, o samorządowym wymiarze tej współpracy, o możliwościach wspólnego działania w sektorze nowych technologii, o znaczeniu innowacji w rozwoju ludzkości, o wdrożeniach wyników badań naukowych, jak również najnowszych trendach w cyfryzacji sektora finansowego. W kuluarach Forum nawiązywane będą nowe kontakty i inicjowane nowe projekty.

II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii organizuje Ambasada RP w Bernie, przy współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Wsparcia udzieliły m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Organizacja Turystyczna oraz Instytut Lotnictwa. 


Źródło: Ambasada RP w Bernie/ho

Z inicjatywy MSZ już po raz siódmy gościmy w Polsce młodą kadrę kolumbijskich sportowców

22.09.2022 13:46
W tych dniach przebywa w Polsce grupa kilkunastu dziewcząt grających w halową piłkę nożną z departamentu Tolima w centralno-zachodniej Kolumbii. Z młodymi sportsmenkami na Stadionie Legii Warszawa spotkał się Szef Służby Zagranicznej, prof. Arkady Rzegocki.

Wizyta uczniów i nauczycieli Polskiej Szkoły im. I.J. Paderewskiego z Żytomierza w Szwajcarii

23.09.2022 18:48
W dniach 16-22 września przebywała w Szwajcarii, na zaproszenie społecznej szkoły polskiej im. I.J. Paderewskiego z Bazylei, grupa pięciu uczniów polskiej szkoły z Żytomierza pod opieką dwóch nauczycieli oraz Wiktorii Laskowskiej-Szczur, dyrektor szkoły i prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

Minister Zbigniew Rau o ofensywie dyplomatycznej Zachodu

24.09.2022 10:13
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekonuje, że świat coraz lepiej rozumie, kto na Ukrainie jest agresorem, a kto ofiarą.