Redakcja Polska

Ukraina i Turcja przedłużą porozumienie zbożowe

16.10.2022 17:17
Ukraina i Turcja przedłużą porozumienie dotyczące eksportu ukraińskiego zboża przez cieśniny Bosfor i Dardanele. Jak przekazała agencja Ukrinform, minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow oraz minister obrony Turcji Hulusi Akar porozumieli się w tej sprawie podczas spotkania w Stambule.
Porozumienie zbożowe pomiędzy Ukrainą, Turcją, Rosją i ONZ zostało podpisane pod koniec lipca.
Porozumienie zbożowe pomiędzy Ukrainą, Turcją, Rosją i ONZ zostało podpisane pod koniec lipca. Elena Larina/Shutterstock

Korytarz zbożowy zostanie utrzymany po 22 listopada, czyli dniu, w którym kończy się obecnie obowiązujące porozumienie. Podczas rozmów, Ukraińcy wskazali również na potrzebę przyspieszenia kontroli statków w specjalnie ustanowionym, wspólnym centrum koordynacyjnym w stambulskim porcie. Ma to pozwolić na szybszy transport żywności do miejsc zagrożonych klęską głodu.

Porozumienie zbożowe pomiędzy Ukrainą, Turcją, Rosją i ONZ zostało podpisane pod koniec lipca. Pierwszy statek w jego ramach wypłynął na Morze Czarne 1 sierpnia. Od tamtej pory Ukraina wyeksportowała drogą morską 7,7 milionów ton płodów rolnych, głównie zbóż.

IAR/dad

Ekshumacje w Łymaniu. Znaleziono ciała kolejnych ofiar rosyjskiej okupacji

16.10.2022 13:05
W Łymaniu w obwódzie donieckim na Ukrainie znaleziono ciała sześciu osób, które zginęły podczas okupacji rosyjskiej - poinformował szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. Nie podał dalszych szczegółów.

Rosjanie szybciej zużywają rakiety, niż są w stanie je produkować

16.10.2022 13:41
Rosyjski przemysł zbrojeniowy prawdopodobnie nie jest w stanie produkować zaawansowanej amunicji w tempie, w którym jest ona zużywana podczas inwazji tego kraju na Ukrainę - informuje w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony. Z pomocą Rosjanom ma iść Iran, który planuje dostarczyć na front pociski o zasięgu odpowiednio 300 i 700 kilometrów.

Rakiety ATACMS bardzo pomogłyby Ukrainie, ale Biały Dom wciąż odmawia ich wysłania, niejasno się tłumacząc

16.10.2022 15:23
Amerykańskie ATACMS, wystrzeliwane z HIMARS-ów rakiety o zasięgu 300 km, od dawna są na szczycie listy życzeń Ukraińców ubiegających się o broń z USA. Dotychczas Waszyngton konsekwentnie jednak ich Kijowowi odmawia. "Ktoś w administracji śmiertelnie się boi sprowokowania Rosji" - powiedział republikański kongresmen Adam Kinzinger. Ale to tylko jedno z wielu tłumaczeń.