Redakcja Polska

Ekshumacje w Łymaniu. Znaleziono ciała kolejnych ofiar rosyjskiej okupacji

16.10.2022 13:05
W Łymaniu w obwódzie donieckim na Ukrainie znaleziono ciała sześciu osób, które zginęły podczas okupacji rosyjskiej - poinformował szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. Nie podał dalszych szczegółów.
W Łymaniu znaleziono ciała 6 ofiar okupacji rosyjskiej
W Łymaniu znaleziono ciała 6 ofiar okupacji rosyjskiej AA/ABACA/PAP

"Znaleziono ciała kolejnych sześciu cywilów zabitych przez Rosjan podczas okupacji" - napisał szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko na Telegramie. Łyman, ważny węzeł kolejowy, znajdował się pod okupacją rosyjską od 25 maja do początku października br.

Pawło Kyryłenko poinformował także, że w sobotę mieszkaniec Bachmutu zginął w wyniku ostrzałów rosyjskich. Liczba zabitych cywilów w tym regionie od początku inwazji rosyjskiej sięgnęła tym samym 1009. Rannych zostało ponad 2400 osób.

Ekshumacje w Łymaniu

W zeszłym tygodniu z miejsc pochówku w Łymaniu ekshumowano około 20 ciał Ukraińców. Prace prowadzono w dwóch miejscach. "W jednym z nich, według wstępnych danych, pochowano około 200 cywilów. Drugie miejsce to zbiorowy grób żołnierzy" - podała tamtejsza policja. W oświadczeniu cytowanym przez portal Interfax-Ukraina podano, że wśród pochowanych ofiar były dzieci.

Miejsce pochówku cywilów składało się z pojedynczych grobów. Zbiorowy grób żołnierzy to rów o długości 40 metrów. Jeden ze świadków powiedział policji, że na rozkaz Rosjan pochował tu około 20 żołnierzy armii ukraińskiej.

Podczas ekshumacji pobiegane są próbki i przeprowadzana ekspertyza w celu identyfikacji zabitego. Dzieje się tak nie tylko w przypadku, gdy przy grobie nie było tabliczki z nazwiskiem osoby pochowanej, ale też wtedy, gdy grób został oznaczony. Specjaliści ustalą podczas ekspertyzy przyczynę śmierci. Prace są trudne, bo ciała już uległy zmianom, np. w jednym grobie są już tylko kości.


PAP/IAR/dad

"To niedopuszczalna eskalacja". Sekretarz generalny ONZ potępił ataki rakietowe na Ukrainę

10.10.2022 17:14
Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres potępił atak Rosji na ukraińskie miasta. "To niedopuszczalna eskalacja, a ludność cywilna płaci za to najwyższą cenę" - skomentował.

Szokujące doniesienia z obwodu donieckiego. W wyzwolonych miastach odkryto rosyjską katownię i masowe groby

11.10.2022 19:40
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o znalezieniu kolejnej rosyjskiej katowni na wyzwolonym spod okupacji ukraińskim terytorium. Miejsce tortur znajdowało się w ośrodku wypoczynkowym w Swiatohirsku w obwodzie donieckim. W tym mieście oraz w Łymanie odkryto też masowe groby.

Ogromne kolejki Rosjan do przeprawy promowej na Krym. Kierowcy muszą czekać kilka dni

12.10.2022 22:25
Most Krymski jest wyłączony z użytku po niedawnej eksplozji. Rosyjscy kierowcy samochodów ciężarowych muszą oczekiwać przez trzy-cztery dni w kolejce, żeby dostać się przeprawą promową na okupowany Krym - poinformował ukraiński portal TSN, powołując się na rosyjskie samozwańcze władze Krymu.