Redakcja Polska

Będą kolejne fundusze szwajcarskie dla Polski

05.12.2022 15:29
Będą kolejne fundusze szwajcarskie dla Polski. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz sekretarz stanu do spraw gospodarki Szwajcarii Helene Budliger Artidea podpisali w Warszawie umowę w tej sprawie. Chodzi o ponad 320 milionów franków szwajcarskich, czyli około półtora miliarda złotych, które będą uruchomione w ramach kolejnej odsłony Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.shutterstock, marekusz

Minister Puda powiedział, że wsparcie będzie przede wszystkim kierowane do średnich miast, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Podkreślił, że w II edycji będą realizowane dwa główne programy. Pierwszy to Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast - jego budżet to prawie 280 milionów franków szwajcarskich, a drugi to Program Badania Naukowe i Innowacje z funduszem wynoszącym 35 mln franków szwajcarskich. Dodał, że umowa przewiduje także 6,4 milionów franków szwajcarskich na pomoc techniczną, w tym fundusz przygotowawczy.

Helene Budliger Artidea jest przekonana, że realizacja programu przyczyni się do zmniejszenia różnic między poszczególnymi regionami Polski. - Jesteśmy przekonani także, że możemy poprawić warunki życia ludności w tych małych miastach - dodała.

Program zakończy się w 2029 roku.

Szwajcaria, mimo że nie jest członkiem Unii Europejskiej, wspiera rozwój kilkunastu państw Wspólnoty poprzez specjalną pulę pieniędzy.

IAR/dad

Zdecydowana większość Polaków jest za budową elektrowni jądrowej w kraju

05.12.2022 12:34
Wojna na Ukrainie przyczyniła się do zwiększenia akceptacji planów budowy elektrowni jądrowych; obecnie 75 proc. Polaków popiera taką inwestycję w kraju - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS.

Trwają coroczne świąteczne zbiórki darów dla Polaków na Wschodzie

05.12.2022 13:49
W tym roku tradycyjnie wysyłane są paczki dla rodaków za naszą wschodnią granicą, ruszyliśmy też z przedświąteczną pomocą dla obywateli objętej wojną Ukrainy, którzy znajdują się w wyjątkowo ciężkiej sytuacji.