Redakcja Polska

Cyberataki na infrastrukturę użyteczności publicznej. Gwałtowny wzrost po wybuchu wojny na Ukrainie

05.01.2023 16:29
Przestępcy wzięli na cel rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej, w ciągu kilku miesięcy liczba prób ich zhakowania wzrosła o 100 proc. - informuje "Rzeczpospolita". Gazeta podkreśla, że od czasu wybuchu wojny na Ukrainie nasz kraj jest jednym z kluczowych celów cyberprzestępców, a liczba incydentów rośnie lawinowo.
Według prognoz w 2023 r. liczba cyberataków na infrastrukturę użyteczności publicznej, taką jak przedsiębiorstwa gazowe i energetyczne, transport publiczny, służba zdrowia czy przedsiębiorstwa zaopatrzenia w wodę, jeszcze wzrośnie.
Według prognoz w 2023 r. liczba cyberataków na infrastrukturę użyteczności publicznej, taką jak przedsiębiorstwa gazowe i energetyczne, transport publiczny, służba zdrowia czy przedsiębiorstwa zaopatrzenia w wodę, jeszcze wzrośnie.Gorodenkoff/Shutterstock

Jak ustaliła "Rzeczpospolita” powołując się na dane izraelskiej firmy Check Point Research, rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej są wręcz bombardowane kolejnymi próbami cyberataków. Od października 2022 r. ich liczba, w przeliczeniu na jeden podmiot, wzrosła z 1.214 prób tygodniowo do rekordowego poziomu 2.316.

Skala zagrożenia w tak krótkim czasie wzrosła dwukrotnie. Co więcej, sektor użyteczności publicznej nad Wisłą jest dwukrotnie częściej atakowany, niż wynosi średnia globalna dla instytucji tego typu - wynika z danych Check Point.

Atak hakerski co 9 minut

"Według prognoz w 2023 r. liczba cyberataków na infrastrukturę użyteczności publicznej, taką jak przedsiębiorstwa gazowe i energetyczne, transport publiczny, służba zdrowia czy przedsiębiorstwa zaopatrzenia w wodę, jeszcze wzrośnie" - napisano w raporcie Check Point.

Jak podają eksperci Noventiq, Polska zajmuje szóste miejsce w Europie pod względem zagrożeń cybernetycznych, w czołówce zaraz obok Węgier, Cypru, Słowacji, Estonii i Białorusi. Dane wskazują, iż w 2022 r. rodzime firmy doświadczały ataków hakerskich średnio co 9 minut.

- Z zaniepokojeniem obserwowaliśmy rosnący trend cyberataków w ub.r. Poza ogólnym wzrostem szczególnie niepokojący jest skokowy wzrost dotyczący m.in. Polski. Cyberprzestępcy atakowali bez litości, uderzając nie tylko w zwykłego użytkownika internetu, ale także w szpitale, instytucje medyczne, bankowość i administrację - powiedział wiceprezes Noventiq Zoltan Meszaros.

Złośliwe szyfrowanie danych

Specjaliści z firmy F5 wytypowali kilka głównych trendów w branży cyberochrony, które będą kluczowe w tym roku.

"Chodzi m.in. o złośliwe szyfrowanie danych w chmurze (ransomware), próby infiltracji poprzez użycie popularnych bibliotek open-source (analitycy F5 twierdzą, że nawet 78 proc. kodu w bazach sprzętowych i programowych pochodzi z otwartych źródeł) czy też o interfejsy programowania aplikacji (API), które stają się nowym wektorem ataków" - pisze "Rzeczpospolita".


PAP/PR24/dad

Przeważająca większość Polaków za tym, by kraje NATO i UE wspierały Ukrainę do końca wojny. Jest sondaż

05.01.2023 12:37
82 proc. badanych Polaków uważa, że kraje NATO i UE powinny wspierać Ukrainę tak, by wygrała wojnę z Rosją, nawet jeśli miałoby to potrwać kilka lat. Takie samo zdanie ma 42 proc. badanych Niemców. 39 proc. Niemców sądzi, że kraje te powinny dążyć do porozumienia z Rosją - wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM.

"Tagesschau": Francja, wysyłając Ukrainie czołgi, zwiększa presję na kanclerza Scholza

05.01.2023 14:44
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział wysłanie Ukrainie lekkich czołgów, co prezydent Ukrainy postrzega jako ważny sygnał dla pozostałych krajów Zachodu. To sprawia też, że presja na kanclerza Scholza w sprawie wysłania czołgów staje się coraz mocniejsza - komentuje w czwartek portal dziennika "Tagesschau".

Media: Putin polecił Szojgu ogłoszenie rozejmu w prawosławne Boże Narodzenie. "To pułapka"

05.01.2023 16:52
Władimir Putin polecił ministrowi obrony Rosji Siergiejowi Szojgu ogłoszenie rozejmu na linii frontu na Ukrainie od godz. 12 w dniu 6 stycznia do godz. 24 w dniu 7 stycznia - podała w czwartek rosyjska redakcja BBC powołując się na komunikat Kremla cytowany przez media rządowe w Rosji.