Redakcja Polska

Orlen Południe wybuduje ogromną farmę fotowoltaiczną. Jest termin zakończenia inwestycji

16.01.2023 09:45
W rafinerii w Trzebini w województwie małopolskim spółki Orlen Południe z Grupy Orlen powstanie farma fotowoltaiczna wytwarzająca energię na potrzeby instalacji produkcyjnych. Inwestycja ma być gotowa w trzecim kwartale 2023 r. Jej koszt to 4,2 mln zł - poinformował "Magazyn GO!", wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
Według Magazynu GO, koszt inwestycji związanej z budową farmy fotowoltaicznej w rafinerii Orlen Południe w Trzebini wyniesie 4,2 mln zł, a jej zakończenie planowane jest w trzecim kwartale 2023 r.
Według "Magazynu GO!", koszt inwestycji związanej z budową farmy fotowoltaicznej w rafinerii Orlen Południe w Trzebini wyniesie 4,2 mln zł, a jej zakończenie planowane jest w trzecim kwartale 2023 r.Shutterstock/Mark Agnor

"Orlen Południe wybuduje farmę fotowoltaiczną, która będzie produkować energię na potrzeby instalacji produkcyjnych. Farma o powierzchni ok. 5 tys. metrów kw. powstanie w trzebińskiej rafinerii spółki" - poinformował w najnowszym, styczniowym wydaniu "Magazyn GO!".

W artykule "Farma fotowoltaiczna w Trzebini" wewnętrzny periodyk Grupy Orlen wyjaśnił, że "za produkcję energii odpowiadać będzie ponad 2,3 tys. paneli o mocy 450 Wp każdy - watopik to jednostka, w której podaje się moc paneli".

"W odpowiednich warunkach przełoży się to na łącznie ponad 1 mWh energii" - zaznaczono w publikacji.

Nowoczesna biorafineria

Według "Magazynu GO!", koszt inwestycji związanej z budową farmy fotowoltaicznej w rafinerii Orlen Południe w Trzebini wyniesie 4,2 mln zł, a jej zakończenie planowane jest w trzecim kwartale 2023 r.

Orlen Południe to spółka, w której PKN Orlen posiada 100 proc. udziałów, zarządzająca m.in. biorafinerią w Trzebini i specjalizująca się w produkcji i sprzedaży biopaliw, biokomponentów, parafin, rozpuszczalników oraz produktów uzyskiwanych podczas przerobu ropy naftowej i regeneracji olejów.

We wrześniu 2021 r. PKN Orlen informował, że przekształcanie Orlen Południe w nowoczesną biorafinerię to ważny element strategii Grupy Orlen do 2030 r., która przewiduje nakłady inwestycyjne na poziomie 30 mld zł w zrównoważony wzrost. Koncern wskazywał wówczas, że obszar ten będzie też wspierać rozwój paliw alternatywnych, w tym np. wodoru.

Redukcja emisji CO2 o 20 proc.

Zgodnie ze strategią Orlen2030, koncern zamierza w tym czasie osiągnąć poziom 2,5 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych, przy czym 1,7 GW zapewnić mają morskie farmy wiatrowe, a 0,8 GW źródła lądowe - elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne.

Do 2030 r. Grupa Orlen planuje redukcję emisji CO2 o 20 proc. z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. na MWh w obszarze energetyki.


PR24.pl/IAR/PAP/DoS/dad

Rozwój fotowoltaiki w domach wielorodzinnych. Minister Buda: oczekuję wielkiego boomu

28.12.2022 12:02
Ministerstwo rozwoju oczekuje "wielkiego boomu" w zakresie rozwoju fotowoltaiki w domach wielorodzinnych - spółdzielniach, wspólnotach mieszkaniowych. Nasz program, który mamy przygotowany, ma temu sprzyjać - powiedział szef resortu Waldemar Buda.

W 2022 r. Grupa Orlen odebrała 58 dostaw LNG. Obajtek: to główne źródło zaopatrzenia Polski w gaz

04.01.2023 10:07
W 2022 roku Grupa Orlen odebrała 58 dostaw LNG gazu skroplonego w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łącznie do Świnoujścia sprowadzono 4,4 mln ton LNG, czyli o 57 proc. więcej niż w 2020 roku.