Redakcja Polska

Expo 2025. Polska przygotowuje się do Wystawy Światowej w Osace

08.05.2024 15:40
Polska przygotowuje się do przyszłorocznej Wystawy Światowej w Osace. Hasło przewodnie Expo 2025 Osaka, Kansai to "Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia". Za udział Polski w tym wydarzeniu odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Budowa Wielkiego Okręgu - kompleksu, w którym odbędzie się Expo w japońskiej Osace
Budowa "Wielkiego Okręgu" - kompleksu, w którym odbędzie się Expo w japońskiej OsaceŹródło: Twitter/x/Expo 2025 Osaka Kansai @expo2025japan

Podobnie jak na poprzedniej Wystawie Światowej w Dubaju, także w Japonii będą się prezentować polskie województwa. Wiceprezeska Agencji Magdalena Skarżyńska powiedziała w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, że podpisano w tej sprawie 11 umów z urzędami marszałkowskimi, a z 12-stym rozmowy trwają. Dodała, że Polska na EXPO w Japonii ma być pokazana jako kraj, który wyjątkowo sprawnie łączy tradycję z nowoczesnością, z innowacyjnością, a także stawiający na ekologię.


Magdalena Skarżyńska ma nadzieję, że do 15-18 maja zostanie podpisana umowa z generalnym wykonawcą polskiego pawilonu na wystawie.
Expo rozpocznie się 13 kwietnia 2025 roku i potrwa do 13 października przyszłego roku.

Na teren Wystawy wybrana została sztuczna wyspa Yumeshima na wodach Zatoki Osaka w regionie Kansai w mieście Osaka.

IAR/dad

Modernizacja armii. Szef MON: połowa kupowanego przez nas sprzętu musi pochodzić z Polski

07.05.2024 14:53
Dążymy do tego, aby połowa kupowanego przez nas sprzętu bojowego była produkowana w polskich lub zlokalizowanych na terytorium Polski firmach - powiedział we wtorek w Katowicach wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

EEC Katowice. Polskie firmy zainwestowały w Czechach prawie 4 miliardy euro

08.05.2024 13:09
Polska i Czechy są dla siebie bardzo ważnymi parterami gospodarczymi. Dynamicznie rośnie wymiana handlowa między naszymi krajami - w ubiegłym roku wyniosła 33 miliardy euro. Oznacza to, że od wejścia obu państw do Unii Europejskiej wzrosła ponad 6-krotnie.